Kralın arabasına ateş ettiler

Hafta sonu Brüksel'de 23 yaşındaki bir çocuğun polis nezaretinde yaşamını yitirmesi üzerine yüzlerce kişi ayaklandı. Polis karakolu ateşe verildi. Belçika Kralı Philippe’nin aracına mermi yağdırıldı.

Dünya 14.01.2021, 10:14
Kralın arabasına ateş ettiler

Bir polis sözcüsü AFP haber ajansına, birkaç tutuklama yaptıklarını ve dört polis memurunun yaralandığını söyledi. Olay sırasında, sokakların tahrip edildiği ve bir polis karakolunun kısa bir süre ateşe verildiği bildirildi.

HALK NEDEN SOKAKTA?

Polis, Belçika medyasında İbrahima B. olarak tanımlanan bir kişinin ölümü üzerine Brüksel’de bir polis karakolu yakınında yaklaşık 500 kişinin toplandığını söyledi. İbrahima B., koronavirüs önlemlerini ihlal ettiğinden şüphelenilen bir grubu kontrol eden polisten kaçtıktan sonra Cumartesi akşamı tutuklanmıştı. Yetkililer, bir polis karakoluna götürüldükten sonra bilincini kaybettiğini ve tutuklanmasından sadece bir saat sonra öldüğü hastaneye nakledildiğini söylediler.

BAKAN HALKI SAKİNLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR

İçişleri Bakanı Annelies Verlinden olayları "tamamen kabul edilemez" olmakla kınadı ve kamuoyunu soruşturma konusunda güvence altına almaya çalıştı. Brüksel Times gazetesinin aktardığına göre Verlinden, "Bunu takip edeceğiz ve gerekirse polisin görevi kötüye
kullanmasını da kınamak için gerekli adımları atacağız" diyerek halkı sakinleştirmeye çalıştı. (BBC)

Çeviri: İsmail Cömert / polemikhaber.com

Yorumlar (0)
16
açık