Kuzey Kore’den BM raporuna sert tepki: İftira!

Kuzey Koreli bir kuruluştan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler hakları araştırmacısı tarafından bu ay Kuzey Kore'deki insan hakları ve insani durum hakkında endişeleri dile getiren raporun "iftira" olduğunu söyledi.

Dünya 26.10.2021, 14:55
Kuzey Kore’den BM raporuna sert tepki: İftira!

BM'nin Kuzey Kore'deki İnsan Hakları Raportörü Tomas Ojea Quintana, son raporunda, ülkenin en savunmasız insanlarının Covid-19 salgını sırasında tecrit edildikten sonra açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

'ABD DESTEKLİ PLANIN PARÇASI'

Ojea Quintana, Kuzey Kore'nin nükleer silah programına uygulanan uluslararası yaptırımların daha fazla yardım sağlamak için hafifletilmesi gerektiğini söyledi, ancak siyasi esir kampları gibi suistimalleri de eleştirdi ve Covid-19 salgınını önlemek için uygulanan sınır kapatmaların koşulları kötüleştirdiğini söyledi.

Kore İnsan Hakları Araştırmaları Derneği'nin kimliği belirsiz bir sözcüsü, devlet haber ajansı KCNA tarafından yapılan bir açıklamada, ‘’Gerçeklerimizi çarpıtmakla yetinmeyen özel raportör eliyle halkımızın geçim kaynağına işaret edilmiş ve kendi özel ihtiyacımız için devletimizin aldığı en gerçekçi ve uygun salgın karşıtı önlemler acımasızca eleştirilmiştir”
dedi.

Açıklamada, Kuzey Kore'nin Ojea Quintana'nın görevini tanımadığı ve onu diğer ülkelerin içişlerine karışmak için ABD destekli bir planın parçası olmakla suçladığı belirtildi. Açıklamada, "Devletimiz, halkımızın can güvenliği ve geçimi için tüm sorumluluğu üstlenmektedir ve hiçbir zaman kimseden halkımızın yaşam koşulları hakkında endişelenmesini istemedik" denildi.

Reuters

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur