Leonardo DiCaprio'dan Batman paylaşımı

DiCaprio, 7 dilde yayın yapan Mongabay gazetesinin dünyanın en çok aranan 10 balık türünden biri olduğu belirtilen 'Batman Bantlı Çöpçü Balığı’nın 47 yıl aradan sonra Batman’ın Sason Çayı'nda görüldüğü haberini sosyal medya hesabından paylaştı. Dicaprio'nun paylaştığı bu haber Batman’da günün konusu oldu.

Dünya 07.01.2022, 19:57
Leonardo DiCaprio'dan Batman paylaşımı

ABD'li ünlü aktör Leonardo DiCaprio, Sason Çayı'nda 47 yıl sonra görülen balıkla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Mongabay gazetesinin haberini paylaşan DiCaprio Türkiye'deki hayranlarını heyecanlandırdı.

DÜNYANIN EN ÇOK ARANAN BALIĞI

ABD'li aktör Leonardo DiCaprio, 7 dilde yayın yapan Mongabay gazetesinin, dünyanın en çok aranan 10 balık türünden biri olduğu belirtilen Batman Bantlı Çöpçü Balığının (Paraschistura chrysicristinae) 47 yıl aradan sonra Batmanın Sason Çayı'nda görüldüğü haberini takipçileriyle paylaştı.

Sason’da araştırma yapan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinden Doç. Dr. Cüneyt Kaya ve Araştırma Görevlisi Dr. Münevver Oral, 47 yıl aradan sonra ‘Batman Bantlı Çöpçü Balığı’ tespit etti.

KIRMIZI LİSTEYE ALINDI

Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listeye alınarak neslinin tükendiğine inanılan, Shoal adlı Doğa Koruma Örgütü’nce dünyanın en çok aranan 10 balık türü arasında yer alan Batman Bantlı Çöpçü Balığı’nı tespit ettiklerini ifade eden Doç. Dr. Kaya, Araştırma Görevlisi Dr. Münevver Oral ile Sarım Deresi ve Sason Çayı’ndaki arazi çalışmalarında bu balığa rastladıklarını aktardı.

Doç. Dr. Kaya, “Gerçekten çok mutluluk verici bir andı. Bundan sonraki amacımız bu balığı koruyup, gelecek nesillere aktarabilmek. Çünkü çok dar bir alanda yaşıyor, kritik düzeyde bir balık, dünya örgütleri tarafından kırmızı listeye alınmış bir balıktan bahsediyoruz. Bu balığı korumak için bölgede farkındalık çalışmaları yapmayı planladık. Şu anda da bölgedeyiz” dedi.

DİCAPRİO DA PAYLAŞTI

ABD’li ünlü aktör Leonardo DiCaprio da Sason ilçesinde tespit edilen balık ile ilgili haberi takipçileriyle paylaştı.

19 milyon 500 bin takipçisine 7 dilde yayın yapan Mongabay gazetesinin haberini paylaşan DiCaprio’nun paylaşımı, Batman’da günün konusu oldu.
 

Yorumlar (0)
-1
parçalı bulutlu