Libya’da bakan krizi: Cumhurbaşkanı kararını hükümet reddetti 

Libya Cumhurbaşkanlığı Konseyi sözcüsü yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Najla Mangush'u "idari ihlaller" nedeniyle askıya aldığını ve seyahat etmesini engellediğini söyledi.

Dünya 07.11.2021, 08:43
Libya’da bakan krizi: Cumhurbaşkanı kararını hükümet reddetti 

Libya'nın Ulusal Birlik Geçiş Hükümeti ise, konseyin kararını reddeden ve bakanın çabalarını överek görevlerini yerine getirmeye devam edeceğini söyleyen bir bildiri yayınladı.

‘YETKİSİ YOK’

Hükümetin Facebook sayfasından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Konseyi'nin "yürütme organı üyelerini atama veya atamayı iptal etme, askıya alma veya soruşturma açma konusunda yasal bir hakkı olmadığı" belirtildi ve bu yetkilerin başbakana özel olduğu da eklendi.

Libya'da barış için bir yol haritası belirleyen BM tarafından seçilen bir meclis olan Libya Siyasi Diyalog Forumu, seçim yapılana kadar Mohamed Menfi başkanlığındaki üç kişilik bir Başkanlık Konseyi seçti.

Konseyin dışişleri bakanını askıya alması konusundaki anlaşmazlık, yıllarca süren çatışmaların ardından birlikte çalışmaya çalışan Libya'nın rakip grupları arasındaki gerilimi artıracak gibi görünüyor. (Reuters) 
 

Yorumlar (0)
11
az bulutlu