Macron'dan hadsiz eleştiri: Erdoğan'ın izlediği siyaset ve uygarlık projesi...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu belirterek, "Erdoğan’ın izlediği siyaset ve uygarlık projesi Avrupa değerleriyle uyuşmuyor. Türkiye, siyasal İslam'ı genişletme projesi yürütüyor" ifadelerini kullandı.

Dünya 08.01.2022, 16:18 08.01.2022, 17:02
Macron'dan hadsiz eleştiri: Erdoğan'ın izlediği siyaset ve uygarlık projesi...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı olduğunu yineleyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi projesinin Avrupa değerleriyle uyuşmadığını söyledi.

Euronews Türkçe'nin aktardığı habere göre Le Parisen gazetesinin sorularını yanıtlayan Macron, “Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak bakıyor musunuz?” şeklindeki bir soru üzerine verdiği yanıtta şunları söyledi.

“Hayır, Erdoğan’ın izlediği siyaset ve uygarlık projesi Avrupa değerleriyle uymuyor. Türkiye, siyasal İslam'ı genişletme projesi yürütüyor. AB üyesi Kıbrıs’ı tanımıyor. Doğu Akdeniz’de saldırgan bir politika izliyor. Ben Türkiye’nin Avrupa ile ilişkisi olmasını arzu ederim. Çünkü bizim değerlerimize bağlanırsa, bizden daha fazla uzaklaşamaz.” dedi.

MACRON TEPKİ ÇEKEN AÇIKLAMALARININ ARKASINDA

Bu arada Emmanuel Macron, Covid-19 aşısını yaptırmayanlar için kullandığı 'canından bezdireceğim' ifadelerinin arkasında olduğunu söyledi.

Macron, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Elysee Sarayı’nda yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında kendisine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Açıklamasından geri adım atmayacağını belirten Macron, “İnsanlar konuşma diline uygun görünen bu ifade tarzı karşısında üzülebilir, ama ben tamamen söylediklerimin arkasındayım. İçinde bulunduğumuz duruma üzülüyorum, ülkede asıl bölünmeler burada.” dedi.

Aşı olmayanları sorumsuz vatandaş olarak nitelemesine de açıklık getiren Macron, “Vatandaşlık haklar getirirken, sorumluluklar da getirir. Bazı vatandaşlarımızın 'aşı olmamakta özgürüm' demek için savunduğu özgürlük fikri, başkalarının özgürlüğünü ihlal ettiğiniz, başkalarının hayatlarını tehlikeye attığınız yerde biter.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
0
hafif kar duşu