Macron ‘topal ördek’ oluyor

Geçtiğimiz aylarda ikinci dönemi için seçilen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, meclis çoğunluğunu kaybedebilir. Parlamento seçimleri için yapılan anketler, Fransız liderin mutlak çoğunluğu elinde tutamayabileceğini gösteriyor.

Dünya 13.06.2022, 14:47
Macron ‘topal ördek’ oluyor

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un parlamento ittifakı, Pazar günkü ilk tur oylamanın ardından Jean-Luc Mélenchon liderliğindeki bir sol koalisyonla neredeyse eşitlendi ve bazı anketlere göre, ikinci turda çoğunluğu sağlamak için yeterli sandalye kazanamayabilir.

İçişleri bakanlığının verilerine göre, Macron'u destekleyen merkezci Ensemble ittifakı, oyların yüzde 25.66'sına karşı yüzde 25.75 alarak sol bloğu zar zor yendi. Macron'un Nisan ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mağlup ettiği popülist Marine Le Pen’in partisi oyların yüzde 18.68'ini kazandı.

Devlete ait AFP ve France 24'e göre, Ensemble'ın çeşitli anketörler tarafından 19 Haziran'daki ikinci turda parlamentoda 225 ila 310 sandalye kazanacağı tahmin ediliyor. İttifakın 577 sandalyeli mecliste salt çoğunluk için 289 sandalye alması gerekecek. Çoğunluk olmadan, Macron, kamu maliyesini desteklemek için gerekli olduğunu söylediği emeklilik reformları da dahil olmak üzere, vaatlerini uygulamakta zorlanabilir.

YENİ İTTİFAK MACRON’UN İŞİNİ ZORLAŞTIRIYOR

Yeni kurulan NUPES sol ittifakının 150 ila 220 Ulusal Meclis sandalyesi kazanması beklenirken, Le Pen’in 45 kadar sandalye alacağı bildiriliyor. Solcu Jean-Luc Melenchon liderliğindeki NUPES, Macron'un Fransa'nın emeklilik sisteminde reform yapma planına karşı çıkıyor ve bunun yerine ulusal emeklilik yaşını 62'den 60'a indirerek daha fazla kamu harcaması talep ediyor.

Macron, emeklilik sisteminin finansal açıdan sürdürülebilir kalmasına yardımcı olmak için vatandaşların tam emekliliğe hak kazanabilecekleri yaşın 65'e çıkarılması çağrısında bulundu. Parlamento çoğunluğu olmadan, koalisyonunun NUPES'ten gelen muhalefeti yenmesine yardımcı olacak başka bir partiye ihtiyacı olacak. (RT)

Yorumlar (0)
19
açık