Mahkeme, maske takma zorunluluğunu kaldırdı

Fransa'nın Paris bölgesindeki maske zorunluluğu, kuralın yeniden uygulanmaya başlanmasından sadece iki hafta sonra, kuralı vatandaşların özgürlüklerinin büyük bir ihlali olarak nitelendiren bir yargıç tarafından düşürüldü.

Dünya 14.01.2022, 17:45
Mahkeme, maske takma zorunluluğunu kaldırdı

AFP'ye göre, Paris İdari Mahkemesi, maske politikasına karşı karar verdi ve zorunluluğu "kişisel özgürlüğün aşırı, orantısız ve uygunsuz bir ihlali" olarak nitelendirerek reddetti. Karar sadece Paris şehri ve 2,1 milyon sakini için değil, daha geniş Paris bölgesindeki diğer yedi bölge veya toplamda yaklaşık 12 milyon kişi için de geçerli.

SAĞCI PARTİ KARARDAN MEMNUN

Açık havada maske takma zorunluluğu, yetkililerin son günlerde Paris'te Covid-19 vakalarında ani bir artışa neden olan Omicron varyantının hızla yayılmasına atıfta bulunarak Aralık ayı sonlarında yeniden canlandırmasının ardından bir aydan kısa bir süre sonra kaldırıldı. Reuters'e göre, Fransa'nın tamamında benzer bir artış yaşanmış olsa da, Paris’teki vakaların son yedi gün içinde 100 bin kişide 3 bin 899 enfeksiyona ulaştığı ve tüm ülkede 100 binde 3 bin 2'ye ulaştığı görüldü.  Yerel yetkililer karara henüz yanıt vermemiş olsa da, hükümetin pandemi politikalarını sesli bir şekilde eleştiren ve sağcı Vatansever Partisi'ne başkanlık eden Florian Philippot, attığı bir tweet'te "Özgür ve mutlu bir şekilde yaşa" şeklinde kaydederek kararı alkışladı.

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu