Mahkemeden kaçan 96 yaşındaki kadın yakalandı

Bir mahkeme sözcüsü, 96 yaşındaki bir Alman kadının, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Nazi toplama kampında toplu katliama yardım ve yataklık etme suçlamasıyla bugün yapılacak olan duruşmaya gelmemesinden saatler sonra yakalandığını söyledi.

Dünya 30.09.2021, 16:31
Mahkemeden kaçan 96 yaşındaki kadın yakalandı

Irmgard Furchner, 1943 ve 1945 yılları arasında Stutthof toplama kampında yazıcı olarak çalışırken 11 bin 412 kişinin öldürülmesine 18 yaşındayken katkıda bulunmakla suçlanıyor.

MAHKEME ERTELENDİ

Kuzeydeki Itzehoe kasabasındaki duruşması onun yokluğunda başlayamadı. Mahkeme Sözcüsü Frederike Milhoffer, "Davalı bu sabah erken saatlerde evinden ayrıldı ve bilinmeyen bir yere gitmek üzere taksiye bindi" dedi.

Sözcü, tutuklama emri çıkarıldığını söyledi ve Furchner’in Danimarka sınırından yaklaşık 100 kilometre uzakta gözaltına alındığını ve bir doktorun sağlığının hapse atılmasına izin verip vermeyeceğini değerlendirdiğini doğruladı. Milhoffer son olarak, bir sonraki duruşmanın 19 Ekim'de yapılması planlandığını söyledi.

İddia edilen suçların işlendiği tarihte yaşının küçük olması nedeniyle bir çocuk mahkemesinde yargılanan Furchner, mahkemede bizzat hazır bulunana kadar suçlamalar okunamıyor.

Kaynak: Reuters

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu