Mısır’la yakınlaşma arifesinde yeni talimat: Bazı programları yayınlamayın

İstanbul merkezli Mısır muhalefeti televizyon kanallarına, Kahire ile Ankara arasındaki ilişkiler düzelirken, Sisi hükümetini eleştiren programlarını askıya alma talimatı verildiği bildirildi.

Dünya 25.06.2021, 16:25 25.06.2021, 11:29
Mısır’la yakınlaşma arifesinde yeni talimat: Bazı programları yayınlamayın

Arabi21'in karardan haberdar olan yetkililere dayandırdığı haberde , Türk makamları, Ankara ile Kahire arasındaki gergin bağları iyileştirme çabalarının ortasında Mısır muhalefet medyasından belirli programların yayınlanmasını durdurmasını istedi.

‘YUMUŞATIN’ TALİMATINDAN SONRA

Haber, Ankara'nın aynı ajanslara Mısır’ın darbeyle gelen Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi'ye yönelik eleştirilerini yumuşatma talimatı vermesinden birkaç ay sonra geldi.

Ankara, Mısır'ın demokratik olarak seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Mohamed Mursi'yi 2013 yılında deviren dönemin savunma bakanı Sisi liderliğindeki askeri darbeden bu yana Kahire'yle arası bozuk.

Mursi, Mısır'ın Sisi tarafından ezilen en büyük siyasi hareketi olan Müslüman Kardeşler'in önde gelen bir üyesiydi. Mursi, darbenin ardından Sisi'nin meşruiyetini kabul etmeyi reddeden Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından desteklendi.
(Middle East Eye)

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu