NASA’nın Elon Musk korkusu: Uluslararası Uzay İstasyonu tehlikede

Milyarder girişimci Musk’ın sahibi olduğu SpaceX'in son fırlatılışı kötü giderse, uzay ajansının astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatmanın tek yolu kesilebilir.

Dünya 20.06.2022, 14:34
NASA’nın Elon Musk korkusu: Uluslararası Uzay İstasyonu tehlikede

NASA, Elon Musk'ın roketi fırlatma sırasında tekrar patlarsa, Amerikan uzay ajansının uzaya giden tek yolunu yok edebileceğinden korkuyor.

‘AYLAR SÜREBİLİR’

Sık sık tartışmaların odağına gelen Elon Musk’ın SpaceX şirketi, Starship roketini yörüngeye göndermeye hazır, ancak ABD'yi Uluslararası Uzay İstasyonundan kesme riskini taşıyor. NASA'nın uzay operasyonları şefi Kathy Lueders, başarısız bir fırlatmanın tekrarlanmasının "oldukça yıkıcı" olabileceğini söyledi. Program, Teksas'taki fırlatma sahasının uzun süredir devam eden bir düzenleyici incelemesiyle karşı karşıya. 

Musk, müşterilere, insanlığın Mars'a giden yolu olarak gördüğü Starship'in, roketin gelişiminde uzun süredir ertelenen önemli bir dönüm noktası olan yörüngeye başarılı bir şekilde ulaşabileceğini göstermek istiyor. SpaceX'in, Florida'daki farklı bir fırlatma rampasından ABD astronotlarını fırlatma planını da içeren NASA'nın endişelerini gidermeye yönelik tekliflerinin, ajans onayı alması aylar alabilir. (Mirror)

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu