NYT’den şok iddia: ABD Suriye’ye yaptığı saldırıları gizledi

ABD merkezli medya devi New York Times'ın haberine göre, ABD ordusu Suriye'de 2019'da IŞİD'e karşı verdiği savaş sırasında 64 sivilin ölümüne yol açan ve olası bir savaş suçu olan hava saldırılarını örtbas etti.

Dünya 14.11.2021, 19:30 14.11.2021, 16:09
NYT’den şok iddia: ABD Suriye’ye yaptığı saldırıları gizledi

Rapora göre, Baghuz kasabası yakınlarında gerçekleşen iki hava saldırısı, Suriye'deki kara operasyonlarıyla görevli gizli bir Amerikan özel harekat birimi tarafından emredildi.

‘ÇOCUKLAR SAVAŞÇI OLABİLİR’

Gazete, Suriye'deki ABD hava operasyonlarını denetleyen ABD Merkez Komutanlığı’nın bu hafta ilk kez saldırıları kabul ettiğini ve haklı olduklarını savunduğunu söyledi.

Yapılan açıklamada, saldırılarda 16 IŞİD savaşçısı ve dört sivil olmak üzere 80 kişinin öldürüldüğü yinelendi. Ordu, kadın ve çocukların savaşçı olabilecekleri için diğer 60 kişinin sivil olup olmadığının belirsiz olduğu belirtildi. Açıklamada ordu, saldırıların "meşru meşru müdafaa" olduğunu, orantılı olduğunu ve "sivillerin varlığını dışlamak için uygun adımların atıldığını" belirtti.

Merkez Komutanlığı, "Masum can kayıplarından tiksiniyoruz ve bunları önlemek için mümkün olan tüm önlemleri alıyoruz. Bu durumda, saldırıları kendi kanıtlarımıza göre bildirdik, araştırdık ve istenmeyen can kaybının tüm sorumluluğunu üstlendik" dedi. (Reuters) 
 

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur