‘Önceki aramada bulunamadı’: Trump, devlet belgelerini saklamış

ABD’nin Adalet Bakanlığı’ndan yetkililer, eski Başkan Donald Trump'ın Haziran ayında FBI'ın mülkünde yaptığı arama sırasında belgeleri gizlemiş olabileceğini söyledi. Bir mahkeme başvurusunda, bakanlık "muhtemelen bir soruşturmayı engellemek için çaba sarf edildi" diye kaydedildi. 

Dünya 31.08.2022, 12:34
‘Önceki aramada bulunamadı’: Trump, devlet belgelerini saklamış

Ajanların, Trump'ın malikanesindeki bir saklama kutusunu aramasının "açıkça yasaklandığını" iddia ettiler. Yetkililer, diğer kayıtların büyük olasılıkla bir depodan "gizlendiğini ve kaldırıldığını" söyledi.

ABD başkanlarının tüm belgelerini ve e-postalarını Ulusal Arşiv adlı bir devlet kurumuna aktarması gerekiyor ve FBI, Trump'ın Ocak 2021'de görevden ayrıldıktan sonra Beyaz Saray'dan Mar-a-Lago'ya götürerek kayıtları uygunsuz bir şekilde ele alıp almadığını araştırıyor. 

TARAFSIZ AVUKAT İSTİYOR

Trump, mülkünden tam olarak ne alındığının ayrıntılı bir listesi için dava açmıştı ve hükümetten arama emri kapsamında olmayan herhangi bir öğeyi iade etmesini istiyor. Avukatları ayrıca, el konulan dosyaların, başkanların belirli iletişimleri gizli tutmalarına izin veren yürütme ayrıcalığı kapsamında olup olmadığını belirlemek için "tarafsız" bir üçüncü taraf avukatın getirilmesini istedi.

Adalet Bakanlığı tarafından Salı günü yapılan son mahkeme başvuruları, Trump'ın davasına yanıt olarak geldi. (BBC)

Yorumlar (0)
14
açık