Ortadoğu’da görülmemiş işbirliği: BAE, İsrail’den hava savunma sistemi alıyor

ABD basınına konuşan kaynaklar, İsrail'in Birleşik Arap Emirlikleri'ne gelişmiş bir hava savunma sistemi satmayı kabul ettiğini belirtti. Anlaşma resmileşirse, yıllar sonra diplomatik bağ kuran iki ülkenin arasındaki ilk anlaşma olacak.

Dünya 23.09.2022, 15:12
Ortadoğu’da görülmemiş işbirliği: BAE, İsrail’den hava savunma sistemi alıyor

Uzmanlara göre anlaşma, bazı Arap devletleri için onlarca yıldır devam eden Filistin sorununu çözmenin güvenlik ve ekonomi gibi ulusal önceliklerin gölgesinde kaldığını pekiştiriyor. İsrail ve ABD müttefiki BAE, İran'ın nükleer silah elde etmesi yönünde nihai bir çekingenliği paylaşıyor, Tahran ise bu iddiaları reddediyor.

KRİTİK İSİMDEN ‘GENİŞ İŞBİRLİĞİ’ SÖZÜ

Reuters’a konuşan iki kaynak, İsrail, yaz ortasında BAE'nin bir talebini onayladı ve Körfez devletine Rafael yapımı SPYDER mobil önleyicileri tedarik edecek, ancak kaynaklar, anlaşmanın hassas yapısı nedeniyle daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti. Üçüncü bir kaynak, BAE'nin bu yılın başlarında Abu Dabi'yi vuranlar gibi drone saldırılarıyla mücadele edebilecek İsrail teknolojisini edindiğini söyledi.

İsrail'in BAE'ye hava savunma sistemleri sağlayıp sağlamadığı sorulduğunda, parlamento Dışişleri ve Savunma Komitesi Başkanı Ram Ben-Barak 20 Eylül'de İsrail radyosuna BAE ile geniş bir işbirliği olduğunu söyledi, ancak daha fazla yorum yapmayı reddetti. (Reuters) 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu