Pakistan’dan Taliban çağrısı: Tanıyın! 

Pakistan'ın ulusal güvenlik danışmanı, Batı'nın, Eşref Gani liderliğindeki devrik Afganistan hükümetine halk desteğinin eksikliği konusunda Pakistan'ı dinlemeyi reddederek kendisini utandırdığını ve kapsayıcı bir hükümetin kurulmasını sağlamak için Taliban ile ilişki kurarak Afganlara yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Dünya 27.08.2021, 07:16 27.08.2021, 15:27
Pakistan’dan Taliban çağrısı: Tanıyın! 

İslamabad, batıyı Afganistan'ın doğu komşusunun yakın ve tartışmalı bağları olan Taliban hükümetine sırtını dönmemeye, bunun yerine ekonomik gücünü destek sağlamak için kullanmaya ikna etmek için büyük bir diplomatik saldırı yürütüyor.

GÜVENLİK BOŞLUĞU OLUŞTURABİLİR

Moeed Yusuf, Batı'nın 1990'ların büyük hatasını tekrarlaması ve ülkeyi terk etmesi halinde, önce Pakistan'da sonra da batıda militanlığın yeniden canlanmasına yol açacak bir güvenlik boşluğu oluşturacağını söyledi. Pakistan, Gani yönetiminin çöküşüyle haklı çıktığını hissediyor ve sınırından taşan daha fazla mültecinin yükünü kaldıramayacağı konusunda ısrar ediyor. Uluslararası düzeyde tanınan ve istikrarlı bir Afganistan'ın bunu engelleyeceğini savunuyor.

Yusuf, Taliban hükümetini “kapsayıcı bir hükümet, hakları korunan, ılımlı bir yönetim modeli olması gerektiğine” ikna etmek için ekonomik bir planla desteklenen uluslararası düzeyde koordineli bir çaba çağrısında bulundu.

(Guardian) 
 

Yorumlar (0)
29
açık