Papa’dan iklim zirvesi ‘dua’sı istedi: Zaman tükeniyor

Papa Francis, İskoçya'daki Katoliklerden Glasgow'daki BM İklim Değişikliği (COP26) konferansının başarısı için dua etmelerini istedi çünkü gezegeni kurtarmak için zamanın tükendiğini söyledi.

Dünya 11.11.2021, 19:30
Papa’dan iklim zirvesi ‘dua’sı istedi: Zaman tükeniyor

Mektupta Francis, konferansın açılışına katılamadığı için üzgün olduğunu, ancak verimli bir sonuç için herkesin duaya katılmasını istediğini söyledi.

Mektupta, "Bu toplantı, zamanımızın en büyük ahlaki sorunlarından birini ele almak için. Bize ekilecek bir bahçe ve ailemiz için ortak bir ev olarak verilen Tanrı'nın yarattıklarının korunması" şeklinde kaydederek, gelecek nesillerin düşünülmesi gerektiğini belirtti. 

‘TANRI’YLA YÜZLEŞEMEYİZ’

Papa, "Zaman azalıyor; bu fırsat boşa gitmemeli, yoksa bize emanet ettiği dünyaya bakamadığımız için Tanrı'nın yargısıyla yüzleşmek zorunda kalırız" dedi.

Francis, 2 Kasım'da konferansta kendi adına okunan resmi bir mesajda, COVID-19 salgını ve iklim değişikliğinin yol açtığı ikiz yaraların küresel bir çatışmanın yol açtığı yaralarla karşılaştırılabilir olduğunu ve aynı şekilde yüzleşmesi gerektiğini söylemişti. 

Çevreyi korumayı papalığının temel taşı haline getiren 84 yaşındaki papa, birkaç kez COP26'ya katılmayı umduğunu söyleyip katılamamıştı. 

Reuters 
 

Yorumlar (0)
11
az bulutlu