Papa’dan Macaristan lideri Orban’a üstü kapalı mesaj: Herkese el uzat

Papa Francis, Viktor Orban'ın göçmen karşıtı politikalarına karşı yaptığı örtülü bir eleştiride, Macaristan'ı “herkese el uzatmaya” çağırdı.

Dünya 13.09.2021, 12:08
Papa’dan Macaristan lideri Orban’a üstü kapalı mesaj: Herkese el uzat

84 yaşındaki Francis, Macaristan ziyareti sırasında, mültecilere karşı sert bir tutum sergileyen Viktor Orban’la tanıştı. Papa’yla gerçekleştirdiği toplantıdan sonra Orbán, Facebook hesabından, "Papa Francis'ten Hıristiyan Macaristan'ın yok olmasına izin vermemesini istedim" şeklinde kaydetti. 

Vatikan, toplantının "samimi bir atmosferde" yapıldığını ve 40 dakikanın beklenenden uzun sürdüğünü söyledi. Yapılan açıklamada, "Tartışılan çeşitli konular arasında kilisenin ülkedeki rolü, çevrenin korunmasına bağlılık, ailenin korunması ve tanıtımı yer aldı" denildi.

PAPA: ÇEŞİTLİLİK KORKUTUCUDUR

Francis, Macaristan’a giden mültecilerle ilgili, “Çeşitlilik her zaman korkutucudur çünkü edinilmiş menkul kıymetleri riske atar ve istikrarı kışkırtır ama yine de büyük bir fırsat çünkü kalbi açıyor" dedi. 

Papa ayrıca, “Din duygusu, köklerine çok bağlı bu milletin can damarı olmuştur. Ancak toprağa ekilen haç, bizi sadece kök salmaya davet etmekle kalmaz, aynı zamanda kollarını kaldırıp herkese doğru uzatır” şeklinde ekledi. 

Guardian

Yorumlar (0)
19
açık