Paris belediye başkanından cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu

Fransa başkentinin sosyalist belediye başkanı Anne Hidalgo, işçi sınıfı, göçmen kökenli bir kadın olarak Fransız toplumundaki öfkeyi ve bölünmeleri onarmaya ve hayal kırıklığına uğramış düşük gelirli işçileri geri kazanmaya çalışacağını söyleyerek adaylığını açıkladı.

Dünya 13.09.2021, 11:00 13.09.2021, 13:18
Paris belediye başkanından cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu

62 yaşındaki Hidalgo, Paris'in ilk kadın belediye başkanı ve en çok Fransa'nın başkentindeki araba sayısını azaltma, bisiklet yollarını artırma ve şehri daha yeşil hale getirme kampanyasıyla tanınıyor. Bu, soldaki büyük ölçüde varlıklı şehirli seçmenlerden oluşan sağlam bir taban arasında popülaritesini arttırdı. 

PARTİ SON SEÇİMLERDE DİBİ GÖRDÜ

Ancak Hidalgo'nun önünde zor bir görev var. Sosyalist parti, François Hollande'nin bir dönemlik başkanlığından bu yana bocalıyor. İşçi sınıfı seçmenleri partiyi terk etti. Parti, 2017'deki son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 6 puan aldı.

Partiyi yeniden şekillendirmek isteyen yeni nesil Sosyalist belediye başkanlarının desteğine sahip olan Hidalgo, kampanyasını sıkı bir şekilde seçmenleri geri kazanmak için “sınıf önyargısının üstesinden gelme” temasına odakladı. 

Guardian

Yorumlar (0)
24
az bulutlu