Pasifik ülkesinde korkutan deprem

Pazar sabahı Papua Yeni Gine'de 7.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve 9 milyonluk Pasifik ülkesine büyük bir sarsıntı yaşattı. Meydana gelen depremin ardından bölge genelinde can ve mal kaybı belirsiz. İşte detaylar…

Dünya 11.09.2022, 13:57
Pasifik ülkesinde korkutan deprem

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), depremin merkez üssünün ülkenin doğusundaki Kainantu kasabasında 90 kilometre derinlikte olduğunu açıkladı.

TSUNAMİ UYARISI KALDIRILDI

Başlangıçta Papua Yeni Gine ve Endonezya kıyıları boyunca bir tsunami uyarısı yayınladı, ancak kısa süre sonra tehdidin “artık geçtiğini” duyurdu. Ölü sayıları şu ana kadar belirsizken, yıkılmış ve tahrip olmuş evlere dair doğrulanmamış raporlar var.

Sakinler, yaklaşık 480 kilometre uzaklıktaki başkent Port Moresby de dahil olmak üzere ülke genelinde binaların sallandığını bildirdi.

‘ATEŞ ÇEMBERİ’NDE YER ALIYOR

Papua Yeni Gine, Pasifik Ateş Çemberi olarak bilinen dünyanın tektonik olarak en aktif bölgelerinden birinde yer alması nedeniyle her yıl yaklaşık yüz deprem yaşıyor. 2018 yılında ülkenin aynı bölgesinde meydana gelen 7.5 büyüklüğündeki depremde en az 125 kişi hayatını kaybetmişti. (RT) 
 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu