Petrol şirketinin patronu: Avrupa’nın birkaç kışı çetin geçecek

Shell'in CEO'su, bölgedeki gaz kıtlığının muhtemelen birkaç kış daha süreceğini belirtti.

Dünya 30.08.2022, 16:58
Petrol şirketinin patronu: Avrupa’nın birkaç kışı çetin geçecek

Ukrayna'nın işgalinden bu yana Rus gazının arzındaki kesintiler, Avrupa ülkelerini yıkıcı bir enerji krizine sürükledi, toptan satış fiyatlarını yükselterek tüketicileri devasa faturalar ve 1980'lerden bu yana en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya bıraktı.

‘FANTEZİYİ BİR KENARA BIRAKALIM’

Norveç'te düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Ben van Beurden, durumun birkaç yıl sürebileceğini söyleyerek "Bir şekilde çözüm bulmamız gereken birkaç kış geçireceğiz" dedi. Van Beurden, enerji krizine çözümlerin “karneye ayırma ve çok hızlı alternatif oluşturma yoluyla verimlilik tasarrufu” yoluyla bulunması gerektiğini söyledi. Beurden, "Bunun bir şekilde kolay olacağı ya da biteceği, bence bir kenara bırakmamız gereken bir fantezi" diye ekledi.

Avrupa'nın en büyük ekonomileri, gaz ve elektrik faturalarındaki rekor artışlar kıtadaki haneler ve işletmeler üzerinde baskı yaratırken, bölgenin en büyük ekonomileri, yükselen enflasyon ve durgunluk tehdidiyle dolu zorlu bir kışa hazırlanırken geldi.

GAZIN FİYATI 12 KAT ARTTI

Ukrayna'daki savaştan önce AB'nin çoğuna gaz sağlayan Rusya, altı ay önce Vladimir Putin'in işgalinden bu yana uygulanan batı yaptırımlarına yanıt olarak ihracatı kıstı. Tüm AB ülkeleri doğrudan Rus kaynaklarına bağımlı olmasa da, kıt kaynaklar için rekabet, Avrupa’da gaz fiyatlarını bir yıl öncesine göre 12 kat artırdı. (Guardian)

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu