Protestolar Afgan kadınlar için zorlaşıyor

Afganistan'da Taliban'ın iktidara döndükten sonra söylediklerine ve yaptıklarına itiraz eden kadınlar, gösterilerin yasaklanması ve önceki mitinglerin silah sesleri ve dayaklarla dağıtılmasıyla protesto etmeyi daha zor buluyor.

Dünya 04.10.2021, 16:55 04.10.2021, 17:16
Protestolar Afgan kadınlar için zorlaşıyor

Reuters'in ülke genelinde konuştuğu altı kadın protestocuya göre, aileler içindeki direniş ve sosyal medya üzerinden ilgili kişileri belirleyebilecek bilgilerin paylaşılmasına ilişkin endişeler de caydırıcı rol oynuyor.

KADINLAR KAMUOYU ÖNÜNDE KIRBAÇLANIYORDU

Taliban'ın kadınların sivil özgürlüklerine saygı göstermesini talep ettiği gösteriler, bazen şiddet içeren tepkiler sosyal medyada görüntülendi ve dünyanın dikkatini eşitlik ve insan hakları konularına çekti.

Taliban 1990'larda son kez hüküm sürdüğünde, kadınları işe ve kız çocuklarına okula gitmelerini yasakladı, kadınların yalnızca bir erkek akraba eşliğinde evlerinden çıkmalarına izin verdi ve kadınların tamamen saran burka giymelerinde ısrar etti. Kuralları çiğneyenler, zaman zaman İslamcı militanların "ahlak polisi" tarafından kamuoyunun önünde kırbaçlandı.

© Fotoğraf / Afgan kadınlar hakları için gösteri yapıyor

KADIN BAKANLIĞI KAPATILDI

Bu kez Taliban, İslam hukuku yorumlarına uygun olarak, eğitim ve istihdam da dahil olmak üzere kadınlara daha fazla özgürlük vaat ediyor. Yine de daha büyük kızlar hala okula geri dönemedi, yeni hükümette üst düzey pozisyonlarda kadın yok, Kabil'deki Kadın Bakanlığı kapatıldı ve Taliban kadınların yalnızca az sayıda işte çalışmasına izin verileceğini söyledi.

Öfkelerini alenen ifade etmek isteyen kadınlar bunu yapmak için mücadele ediyor. 15 Ağustos'ta Taliban'ın iktidara gelmesinden sonra gösterilere katılan altı kişi, Eylül ayının başından beri bunu yapamadıklarını söyledi.

Kabil'de ticaret bakanlığının eski bir çalışanı olan Nasima Bakhtiary, "Daha fazla protesto düzenlemek için birçok planımız var, ancak ne yazık ki güvenlik endişeleri nedeniyle şu anda pek dışarı çıkamıyoruz" dedi.

Bu ayın başlarında, Taliban protestoların yasaklanmadığını, ancak gösteri yapmak isteyenlerin önceden izin almaları ve yapılacak yer, zaman ve sloganların ayrıntılarını vermeleri gerektiğini söyledi.

Reuters

Yorumlar (0)
22
açık