Putin sert konuştu: Batı, tahıl koridoruyla dünyayı ‘aldatıyor’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve gelişmekte olan dünyanın, yaklaşmakta olan bir gıda krizini hafifletmek için tasarlanmış bir dönüm noktası olan tahıl anlaşmasıyla "aldatıldığını" söyledi ve tahıl alabilecek ülkeleri sınırlamak için anlaşmanın şartlarını gözden geçirmeye çalışacağını söyledi.

Dünya 07.09.2022, 12:35
Putin sert konuştu: Batı, tahıl koridoruyla dünyayı ‘aldatıyor’

Rusya'nın Uzak Doğu kenti Vladivostok'taki bir ekonomik forumda konuşan Putin, Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in aracılık ettiği anlaşmayı hedef alarak, Ukrayna'nın tahıl ihracatının başlangıçta amaçlandığı gibi dünyanın en fakir ülkelerine gitmediğini söyledi. Durumun ele alınmaması halinde küresel bir gıda krizi konusunda uyarıda bulundu ve hangi ülkelerin sevkiyat alabileceğine ilişkin olası kısıtlamaları görüşmek üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile temasa geçeceğini söyledi.

‘AB’YE GİDİYOR’

Putin, 60 bin ton ürün taşıyan 87 gemiden sadece ikisinin fakir ülkelere gittiğini ve Batı'yı sömürge devletleri gibi davranmakla suçladığını söyledi. Rus lider, "Ukrayna'dan ihraç edilen tahılın neredeyse tamamı en yoksul gelişmekte olan ülkelere değil, Avrupa Birliği ülkelerine gönderiliyor" dedi. (Reuters)

Yorumlar (0)
20
açık