Rus ordusundan açıklama: 5 kişi öldürüldü

Rus haber ajansları bölgede yüksek olan tansiyonu artıracak bir açıklamayı "son dakika" ibaresiyle kamuoyuna servis etti.Rus ordusundan yetkililer, sınır ihlali yapıldığını ve 5 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Dünya 21.02.2022, 16:02 21.02.2022, 16:13
Rus ordusundan açıklama: 5 kişi öldürüldü

2014 yılından beri gerilimin olduğu Kiev-Moskova hattında son haftalarda tansiyon iyice yükselirken bugün Moskova’dan gelen yeni açıklamalar endişeyi bir kat daha artırdI.Rus haber ajansları, Rus ordusundan yetkililere dayandırılan haberlerde, Rusya-Ukrayna sınırında yaşanan hareketlilik sonucunda 5 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Ajansların “son dakika” ibaresiyle servis ettiği haberde, Rus yetkililer, sınır ihlali yapan 5 kişiyi öldürdüklerini belirtirken Rostov bölgesinde Ukrayna ordusuna ait zırhlı araçların da imha edildiğini açıkladı. IFAX haber ajansı, Rus ordusu ve sınır güvenlik güçlerinin Ukrayna-Rusya sınırındaki “Ukrayna sabotajını” etkisiz hale getirdiğini de duyurdu.

UKRAYNA’DAN YANIT GECİKMEDİ

Fakat uluslararası kamuoyunda büyük bir endişe yaratan bu gelişmeye Kiev’den jet yanıt geldi. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, Ukrayna’nın açıklamalarını anbean kamuoyu ile paylaştı. Ukraynalı yetkililer Rusya’nın Rostov bölgesinde Ukrayna’ya ait silahlı güçlerin bulunmadığını duyurdu.

 DURUM NATO'YA BAĞLI

Rusya ile birlikte ortak tatbikat düzenleyen Belarus, sabah saatlerinde bölgedeki askerlerin kalmaya devam edeceğinin sinyalini vermişti. Belarus, ülkedeki ortak askeri tatbikata katılan Rus ordusunun “nesnel koşullar oluştuğunda” Rusya'daki ana üslerine geri döneceğini açıkladı. Belarus Savunma Bakanlığı, Rus birliklerinin Belarus'tan çekilmesinin büyük ölçüde Belarus ve Rusya sınırı yakınındaki NATO birliklerinin geri çekilmesine bağlı olduğunu belirtti.

 BARIŞ SİNYALİ YOK

Rusya’nın Batı ülkelerinin itirazlarına rağmen 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesiyle başlayan gerilim geçen haftalarda adeta bir soğuk savaşa döndü. Kırım’ın ilhakının ardından Ukrayna’nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçı grupları destekleyen Rusya’nın son haftalarda bölgedeki asker sayısını artırması uluslararası kamuoyunda endişe yarattı.

Belarus ile Ukrayna sınırına yakın bir bölgede askeri tatbikat yapan Rusya’nın asker, tank ve zırhlı araçlarla birlikte füze sayılarını da artırması ise endişeyi üst noktaya taşıdı.

Son haftalarda başta Türkiye, Fransa, Birleşik Krallık ve  ABD olmak üzere birçok ülke Rusya ve Ukrayna arasında arabuluculuk yapmak için kolları sıvasa da henüz taraflardan net bir barış sinyali gelmedi.

Yorumlar (0)
22
açık