Rusya ve Suudi Arabistan’dan ABD'nin petrol hamlesine yanıt

Basında çıkan haberlere göre, OPEC ve Rusya, Washington'un ham petrol rezervlerini serbest bırakacağını açıklamasının ardından, daha önce üzerinde anlaşmaya varılan petrol üretimindeki artışa ara vermeyi düşünüyor.

Dünya 25.11.2021, 16:38 25.11.2021, 16:40
Rusya ve Suudi Arabistan’dan ABD'nin petrol hamlesine yanıt

Wall Street Journal'a göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) diğer üyeleri duraklamayı gerekli görmüyor. Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt'in bu ülkeler arasında yer aldığı bildiriliyor.

ÇİN KARŞILIK VERMEDİ

En büyük OPEC üreticisi Suudi Arabistan ve Rusya, Covid-19 pandemisi toparlanması sırasında küresel piyasadaki petrol arzını istikrara kavuşturma çabalarının başında yer aldı. OPEC, Rusya ve diğer bazı petrol üreticisi devletler, bu yılın başlarında, ortak petrol üretimlerini pandemi öncesi üretim seviyelerine ulaşana kadar, gelecek yıl boyunca her ay günde 400 bin varil artırmak için uzun vadeli bir anlaşma imzaladılar. 

ABD Salı günü yaptığı açıklamada, artan benzin fiyatlarını frenlemek için stratejik rezervlerinden 50 milyon varil petrolü Japonya, İngiltere, Hindistan, Çin ve Güney Kore de dahil olmak üzere bir dizi diğer büyük petrol tüketicisi ile koordineli bir hareketle serbest bırakacağını söyledi. Çin hariç diğer ülkeler de değişen hacimlerde rezervlerin serbest bırakıldığını duyurdu. 

ÇABALAR MEYVE VERMİYOR

Washington'un hamlesi, OPEC ve müttefiklerine üretimi üzerinde anlaşılan seviyenin üzerinde artırmaları için tekrar tekrar baskı yapma girişimlerinin ardından geldi. Grup, bunun arz fazlası ile sonuçlanacağını savundu ve şu ana kadar planına bağlı kaldı. OPEC ülkeleri, petrol arz-talep ilişkisini değerlendirmek ve gerekirse çıktı artırma politikasını ayarlamak için önümüzdeki hafta görüşecek.

ABD'nin çabaları şu ana kadar meyve vermedi. Salı günü rezervlerin serbest bırakılacağına dair haberlerin hafif düşmesinin ardından petrol, yükseliş trendine yeniden başladı. Brent ham petrolü Perşembe günü erken saatlerde 15 sent artışla 82.40 dolara yükseldi. (RT)

Yorumlar (0)
11
az bulutlu