Rusya’dan İngiltere’ye sert uyarı: Yaptırım söylemini bırakın

Rusya, yaptırım söyleminin bırakılmaması halinde, İngiliz dışişleri ve savunma bakanlarının Ukrayna gerilimi konusunda görüşmeler için Moskova'ya uçtuğunda, toplantılarının kısa sürmesi ihtimaliyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Dünya 09.02.2022, 15:32
Rusya’dan İngiltere’ye sert uyarı: Yaptırım söylemini bırakın

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Dışişleri Bakanı Liz Truss, Moskova'nın saldırabileceğine dair korkuları körükleyen Ukrayna yakınlarında bir Rus askeri yığınağı üzerindeki soğukluğun ortasında bu hafta Moskova'ya gidecek. Ukrayna'nın NATO'ya katılımını resmi olarak veto etmek de dahil olmak üzere Batı'dan kapsamlı bir dizi güvenlik talebinde bulunan Rusya, böyle bir planı reddediyor. Batılı hükümetler, Moskova'nın işgal etmesi halinde büyük yaptırımlar tehdidinde bulundu.

‘TEHDİT ETMEK İÇİN GELMELERİ ANLAMSIZ’

Rusya'nın Londra Büyükelçisi Andrey Kelin, Rusya'nın TASS haber ajansının bildirdiğine göre, İngiltere'nin Moskova'nın güvenlik taleplerine yanıt olarak yapıcı önerilerde bulunması halinde Moskova'nın görüşmelerle ilgilendiğini söyleyerek, "Bizi tekrar yaptırımlarla tehdit etmek için Rusya'ya geliyorlarsa, bu oldukça anlamsız: her şeyi okuyoruz, her şeyi görüyoruz, biliyoruz ve duyuyoruz. Bu durumda Moskova'daki diyalog ve konuşma muhtemelen oldukça kısa olacak" dedi. (Reuters)

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu