Salgın Kim Jong-un’u korkutuyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, salgını önlemeye yönelik çalışmalardaki başarısızlıkların ülkenin ve insanların güvenliğini riske atan "ciddi bir olaya" yol açtığını söyledi.

Dünya 30.06.2021, 16:15 30.06.2021, 13:15
Salgın Kim Jong-un’u korkutuyor

Devlet haber ajansı KCNA'nın haberinde, Kim Jong-un, parti yetkililerini görevlerini ihmal etmekle eleştirdi, ancak neler olduğu veya insanları nasıl riske attığı konusunda ayrıntı vermedi.

EN KÖTÜ EKONOMİK KRİZLE KARŞI KARŞIYA

KCNA'nın haberine göre, "Küresel bir sağlık krizi hazırlıklarında partinin virüse karşı mücadelesindeki önemli kararlarını ihmal ederek, sorumlu yetkililer, ulusun ve halkının güvenliği için büyük bir kriz oluşturan vahim bir olaya neden oldu" dedi. 

Kuzey Kore sıkı sınır kontrolleri kurdu ancak Güney Koreli ve ABD'li yetkililer bu iddiayla ilgili şüphelerini dile getirmelerine rağmen, onaylanmış tek bir coronavirüs vakası bildirmedi.

Ülke, gıda ve ilaç kıtlığı ve artan işsizlik ve evsizlik uyarıları arasında 73 yıllık tarihinin en kötü ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıya.

Ülke ekonomisi, bir yılı aşkın süredir sınır kısıtlamaları, doğal afetlerin yol açtığı seller ve rejimin nükleer ve balistik füze programlarına yanıt olarak uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle hırpalandı.

(Guardian) 

Yorumlar (0)
28
açık