Sinabung Yanardağı tekrardan harekete geçti

Endonezya'nın Sumatra adasında bulunan Sinabung Yanardağı, meydana gelen bir patlama sırasında yamaçlarından aşağıya bir çığ gibi yakıcı gaz bulutları salıverdi. Yaşanan felakette ilgili zayiat bildirilmedi.

Dünya 12.03.2021, 07:48 12.03.2021, 12:19
Sinabung Yanardağı tekrardan harekete geçti

Endonezya Volkanoloji ve Jeolojik Tehlike Azaltma Merkezi, Sumatra eyaletindeki yanardağın havaya bin metre kadar yükseklikte duman ve kül fırlattığını ve sıcak kül bulutlarının 3 kilometre uzaklığa gittiğini söyledi.

ALARMA GEÇİLDİ

Sinabung izleme karakolundan bir yetkili olan Armen Putra, patlama sebebiyle herhangi bir kayıp olmadığını söyledi. Köylülere kraterin ağzından 5 kilometre uzakta durmaları tavsiye edilerek lav tehlikesinin hala sürdüğünü söyledi. Son haftalarda sensörler artan aktiviteyi yakaladıktan sonra yetkililer yanardağı yakından izlerken, ikinci düzeyde alarma geçildi.

400 YILLIK UYKUDAN UYANDI

Son birkaç yılda Sinabung civarında yaklaşık 30 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Sinabung Yanardağı, 400 yıl süren uykusundan sonra 2010 yılında harekete geçti ve 2 kişinin ölümüne sebep oldu. 2014'teki bir başka patlama 17 kişiyi öldürürken, 2016 patlamasında yedi kişi öldü.

120 YANARDAĞDAN BİRİ

Sinabung, Pasifik Havzası'nı çevreleyen yanardağlar ve fay hatlarından oluşan Pasifik “Ateş Çemberi” üzerindeki konumu nedeniyle sismik karışıklığa eğilimli olan Endonezya'da 120'den fazla aktif yanardağ arasındadır. (AP)

Çeviri: İsmail Cömert / polemikhaber.com

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu