Sınırda hareketli dakikalar

Suriye'nin kuzeyine kurulması planlanan güvenli bölge için oluşturulan Müşterek Harekat Merkezi’nin tam kapasite çalışmaya başlamasının ardından sınır hattında Türk ve ABD’li askerler tarafından 3’üncü hava devriyesi yapıldı. Karadan da devriye faaliyetinin başlayacağı da gelen bilgiler arasında.

Sınırda hareketli dakikalar

Türkiye’nin sınır güvenliğine yönelik tehdidi sonlandırmak için askeri harekat sinyali verdiği Fırat’ın doğusunda kalan hatta Türkiye ve ABD tarafından güvenli bölge kurulması kararı alındı. Ankara’da yapılan görüşmelerin ardından Suriye’nin kuzeyine kurulacak güvenli bölgenin Türkiye ve ABD tarafından ortak tesis edilmesi kararlaştırıldı. Mutabakatın ardından iki ülke askerlerinin müşterek hareket etmeleri için Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde merkez kurması konusunda anlaşıldı ve 12 Ağustos günü çalışmalara başlandı.

BUGÜN ÜÇÜNCÜ DEVRİYE YAPILDI

Müşterek Harekat Merkezi’nin alt yapısının iki ülke askeri yetkilileri tarafından oluşturulması ve tam kapasiteyle çalışmaya başlamasının ardından güvenli bölgedeki hava sahası Türkiye’nin de kullanımına açıldı. Bölgede insansız hava araçlarıyla görüntüler alınmaya başlamasının ardından iki ülke askerleri tarafından havadan helikopterle ortak devriye uçuşu yapıldı. Bugüne kadar iki kez yapılan ortak helikopter devriyesinin üçüncüsü ise bugün yapıldı.

Sabah saatlerinde Akçakale İlçe Jandarma Komutanlığı’na gelen Türkiye’ye ait 2 helikopter, ABD’ye ait 2 helikopterin de gelişinin ardından birlikte havalandı ve saat 11.00 sıralarında devriye uçuşuna başladı. Türkiye ve ABD’ye ait helikopterlerin, ortak keşif ve gözetleme yapılan devriye görevi kapsamında, Akçakale’nin karşısındaki Telabyad üzerinden Suriye’nin Resulayn kentine doğru gittiği görüldü. Daha önce olduğu gibi 1,5- 2 saat sürmesi planlanan devriye görevini tamamlamasının ardından helikopterlerin yeniden Akçakale’ye döneceği belirtildi.

KARADAN DEVRİYE DE BAŞLAYACAK

Öte yandan iki ülke askerlerinin çalışma yürüttüğü Müşterek Harekat Merkezi’nde, güvenli bölgenin Türkiye sınırından itibaren derinliği konusunda uzlaşıya varılmasının ardından karadan da devriye faaliyetinin başlayacağı bildirildi.

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  AHMET ''KURAL'' TANIMADI... ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASINA KARIŞTI

  Alkollü araç kullanan ünlü oyuncu Ahmet Kural, İstanbul Üsküdar'da zincirleme trafik kazasına karıştı.

 • 2

  ÖLDÜREN VİRÜS ''CORONA''!.. MASKE FIRSATÇILARI İŞBAŞINDA...

  Çin'de ortaya çıkan ve her geçen gün yayılan Corona virüs hastalığı fırsatçılara yaradı.Maske karaborsası oluştu.Stokçular depolarda hatta evlerinde kolilerde beklettikleri maskeleri bakın hangi fahiş fiyatlarla satıyorlar.

 • 3

  İŞADAMI TURGUT TORUNOĞULLARI'NDAN TÜRK EKONOMİSİNE ALTERNATİF ÇÖZÜM

  Avrupa'daki Türk Toplumu olarak ; Türkiye ekonomisine alternatif ve ciddi bir kaynak. Edelstaal Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları Türk ekonomisine alternatif çözüm sundu. İşte girişimci iş adamı Torunoğulları'nın Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacak ''plaka'' önerisi..

 • 4

  Sarıgül: Gayrimenkul satışlarında rekor kırılacak

  Türkiye ekonomisinde yaşanan olumlu hava, gayrimenkul sektörüne de yansıdı. 200'den fazla alana direkt olarak dokunan ve yüz binlerce kişiye istihdam sağlayan gayrimenkulde, 2020 yılı ivme dönemi olacak. Maritza İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emir Sarıgül, hem Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü, hem de kendi projelerine dair açıklamalarda bulundu.

 • 5

  CEP HERKÜLÜ DEV ADAM: NAİM SÜLEYMANOĞLU

  Üç olimpiyat, yedi dünya ve Avrupa şampiyonluğu... Halterin 'Küçük dev adamı... Rekorlar rekortmeni '' Naim Süleymanoğlu''.... Ünlü iş adamı ve yazar Aykut Torunoğulları usta kalemiyle milli gururumuz Naim Süleymanoğlu'nun yaşattığı gururu ve başarılarıyla Türkiye'ye kazandırdıklarını anlattı... İşte yazar Torunoğulları'nın duygusal yazısı....

 • 6

  Merkel'in durumu kötüleşiyor

  Çin'de Başbakan Li Keqiang ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, titreme nöbeti geçirmemek için milli marşlar okunurken bile yerinden kalkmadı.

 • 7

  Bakan Soylu'dan Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yenikapı'da sergilenen araçlarla ilgili,  yapmış olduğu açıklamada "O da bizim sorumluluk alanımızda. Eğer bir kamu zararı oluşmuşsa biz buna bakarız" ifadelerini kullandı.


DİĞER HABERLER

Müslüman bir kadını canlandırdı

Son dakika haberi... ABD'den vatandaşlarına Türkiye'ye seyahat uyarısı

Merkel'in durumu kötüleşiyor

'Canavar' kasırga can almaya devam ediyor

Erdoğan 'kapıları açarız' demişti! AB'den ilk yanıt geldi

Başbakan'ın bakan kardeşi istifa etti!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

Gazeteci Levent Uysal'a silahlı saldırı