Sırbistan’dan ‘sessizlik’ çıkışı: Dünya göz yumuyor 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova'nın Sırp çoğunluklu bölgelerindeki ayrılıkçı bölge güçlerinin güvenlik baskısına dünyanın göz yumduğunu söyledi.

Dünya 27.09.2021, 08:49
Sırbistan’dan ‘sessizlik’ çıkışı: Dünya göz yumuyor 

Vucic, bölgeye Sırp adıyla atıfta bulunarak, "Kuzey Kosova ve Metohija'nın Priştine tarafından zırhlı araçlarla tamamen işgali son yedi gündür devam ediyor ve uluslararası toplumdaki herkes sessizliğini koruyor" dedi.

Açıklamada, Priştine hükümetinin Sırp plakalı arabaların bölgeye girmesini yasaklamasının ardından Kosova'nın kısmen tanınan makamları tarafından fiilen engellenen Sırbistan'a çok sayıda geçişin dahil olduğu kuzey Kosova'da sürmekte olan krize atıfta bulunuluyor.

TESLİMATLARI AKSATTI

Kosova polisi yerel halkın plakalarını Kosova Cumhuriyeti plakalarıyla değiştirmeleri gerektiğini söyleyerek el koymaya başladı. Sırp plakalı sürücülerin vergi ödemeden Kosova'ya girmesi yasaklandı ve sürücüler, zorunlu plakaları sınırı geçmeden almak için kilometrelerce trafik yarattılar.

Durum, şu anda ayrılıkçı eyalette yaşamasına rağmen Sırbistan'ın iç kesimlerinden gelen ikmallere bağımlı olan yerel topluluklara gıda ve ilaç teslimatlarını aksattı. Etnik Sırpların, Priştine'nin işgali ve yerel özerkliklerine yönelik bir baskı olarak gördükleri duruma karşı sınır geçişlerini protesto etme girişimleri, göz yaşartıcı gaz kullanan Kosova polisi tarafından bastırıldı. 

ABD’DEN DESTEK ALAMIYOR

Yıllardır ABD ile yakınlaşmasına rağmen, Vucic Washington'dan kamuoyu desteği görmedi ve durumu NATO aracılığıyla çözme girişimleri de benzer şekilde sonuçsuz kaldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e telefonla konuşan Vuciç, Sırbistan'ın Belgrad ile Priştine arasındaki ilişkilerin normalleşmesine zemin hazırlayan 2013 AB aracılı anlaşmasına bağlılığını sürdürdüğünü vurguladı. Stoltenberg, yalnızca Vucic ve Kurti'yi gerilimi düşürme ve diyalog yolunda adımlar atmaya çağırdı.

(RT) 
 

Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu