Soğuk Savaş’a 'dönüş’: NATO ‘öncelikli tehdidi' belirliyor 

ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Julianne Smith, NATO'nun yeni stratejik konseptinin Rusya'yı blok için "birincil tehdit" olarak tanımlayacağını, Çin'in ise belgede ilk kez görüneceğini söyledi.

Dünya 02.06.2022, 15:15 02.06.2022, 15:05
Soğuk Savaş’a 'dönüş’: NATO ‘öncelikli tehdidi' belirliyor 

Smith, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun 24 Şubat'ta başlamasından önce bile, “İttifak genelinde, Rusya'nın 2010'dan itibaren kullandığı dilin son derece modasının geçmiş olduğu ve önemli bir güncellemeye ihtiyaç duyduğu konusunda derin bir anlayış vardı” dedi. 

Daimi temsilci ayrıca, "Rusya'nın şu anda NATO ittifakının karşı karşıya olduğu en önemli tehdit ve başlıca tehdit olduğu konusunda büyük ölçüde hemfikiriz ve bu nedenle, kapıların dışında Rusya'ya yoğun bir vurgu göreceksiniz" diye ekledi. 

MADRİD’DE AÇIKLANACAK

Ayrıca ittifak üyelerinin "Çin'in ilk kez stratejik kavramın bir parçası olması gerektiği" konusunda hemfikir olduğunu da açıkladı. Yeni stratejik konseptin 29-30 Haziran tarihlerinde Madrid'de yapılacak NATO zirvesinde açıklanması bekleniyor. 

Stratejik kavramın yanı sıra NATO liderlerinin Ukrayna'daki Rus operasyonu ve bunun küresel güvenlik üzerindeki etkileri hakkında ayrı bir açıklama yayınlayacaklarını da sözlerine ekledi. (RT) 
 

Yorumlar (0)
32
az bulutlu