Şok açıklama: ABD’deki sistemin modası geçmiş 

Washington’daki saldırıların ardından ABD’nin on yıllardır çekişme içinde olduğu Rusya’dan 'manidar' bir açıklama geldi.

Dünya 08.01.2021, 17:10
Şok açıklama: ABD’deki sistemin modası geçmiş 

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump'ın destekçilerinin ABD’nin kongre binasına yaptıkları saldırının Amerikan demokrasisindeki hataları gösterdiğini söyledi. 

Gazetecilere konuşan Maria Zakharova, meydana gelen olayların Washington için bir iç mesele olduğunu söyledi. Bununla birlikte, "ABD'deki seçim sisteminin arkaik olduğunu ve modern demokratik standartları karşılamadığını, ihlal için sayısız fırsatlar yarattığını ve
Amerikan medyasının bir siyasi mücadele aracı haline geldiğini" gösterdiklerini söyledi.

"İKİ PARTİ İKTİDARI TEKELLEŞTİRİYOR"

Rusya Parlamentosu Başkanı Vyacheslav Volodin, ABD'de daha da kötüleşen bir siyasi kriz konusunda uyardığı bir bildiri yayınladı. Volodin, "Başkanlık seçimini takip eden olaylardan sonra, Amerika'yı bir demokrasi modeli olarak görmek anlamsız hale geldi" dedi. 

Ona göre, ülkenin "siyasi sistemi sadece kapalı değil, aynı zamanda yaklaşık 70 yıldır gelişmeye karşı bir şekilde donmuş durumda. İki parti, bir yüzyıldan fazla bir süredir iktidarı tekelleştiriyor ve diğer siyasi güçlerin ülkeyi yönetmesini engelliyor."


(RT)
Çeviri: İsmail Cömert

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu