Şok açıklama: Alman cumhurbaşkanı, ICC'nin İsrail üzerinde yargı yetkisi olmadığını söyledi

Frank-Walter Steinmeier, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin İsrail'in işlediği iddia edilen suçları "Filistin devletinin olmaması nedeniyle" soruşturamayacağını söyledi.

Dünya 01.07.2021, 15:54
Şok açıklama: Alman cumhurbaşkanı, ICC'nin İsrail üzerinde yargı yetkisi olmadığını söyledi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier İsrail'e yapacağı resmi ziyaret öncesinde tartışmalı açıklamalarda bulunarak, İsrail'in İran'ın nükleer faaliyetlerine ilişkin endişelerinin "haklı" olduğunu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICC) İsrail üzerinde yargı yetkisine sahip olmadığını söyledi.

‘DEVLET OLMADIĞI İÇİN ŞİKAYETİ DİKKATE ALINMAZ’

Alman hükümetinin tutumunun - özellikle savaş suçları iddialarını araştıran –ICC’nin "Filistin devleti olmaması nedeniyle" Filistinlilerin İsrail’le ilgili şikayetleri üzerinde yargı yetkisine sahip olmadığı olduğunu söyledi.

Mart ayında, dönemin ICCBaşsavcısı FatouBensouda, 13 Haziran 2014'ten itibaren İsrail tarafından işgal edilen Filistin topraklarında işlendiği iddia edilen savaş suçlarını resmen soruşturacağını söyledi. Mahkemenin önceliklerinin "zamanında belirleneceğini" ekledi ve hem İsrail ordusunu hem de Hamas gibi silahlı Filistinli grupları soruşturulabilecek olası failler olarak adlandırdı.Bensouda 15 Haziran'da görevinden ayrıldı ve yerine dokuz yıllığına İngiliz avukat Karim Khan geçti.

İSRAİL’İN SİLAH TEDARİKÇİSİ

Avrupa Birliği'nin önde gelen ülkelerinden biri olan Almanya, İsrail'e en büyük ikinci silah ihracatçısı ve askeri cephaneliği, 2009-2020 yılları arasında İsrail'in silah ithalatının yüzde 24'ünü oluşturuyordu.

Steinmeier, Khan'ın soruşturmalara nasıl devam edeceğine karar vermesi gerektiğini söyledi.Steinmeier, "İsrail, Birleşmiş Milletler ve bağlantılı kuruluşlarla ilişkilerinde defalarca ayrımcılığa ve baskıya maruz kaldı ve bu da ona çok daha şüpheci bir bakış açısı kazandırdı’’ dedi.

‘’DAHA FAZLA SUÇA TEŞVİK EDİYOR’’

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) sözcüsü Steinmeier'in açıklamalarının "utanç verici ve kibirli olduğunu ve özür dilemesi gerektiğini" söyledi.Sözcü, "Onun açıklamaları İsrail'i Filistin halkımıza karşı daha fazla suç işlemeye davet ediyor" dedi.

(Middle East Eye)

Yorumlar (0)
25
açık