Son kırıntılar da yok ediliyor: Demokrasi yanlısı protestoların arkasındaki grup dağıtılıyor

Hong Kong’daki büyük demokrasi yanlısı protestoların arkasındaki grup, polis baskısı nedeniyle dağıldı. Sivil İnsan Hakları Cephesi’nin sonu, polisin geçmiş mitinglerinin ulusal güvenlik yasasını ihlal etmiş olabileceğini öne sürmesinden günler sonra geldi. 

Dünya 16.08.2021, 09:53
Son kırıntılar da yok ediliyor: Demokrasi yanlısı protestoların arkasındaki grup dağıtılıyor

Sivil İnsan Hakları Cephesi (CHRF), Figo Chan Ho-wun'un 2019 mitinginde 18 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından hiçbir üyenin sekreterlik görevlerini yerine getirmek istemediğini söyleyerek kapatıldığını duyurdu.

‘’EŞİ GÖRÜLMEMİŞ ZORLUKLAR’’

Geçmişte çok sayıda siyasi partiyi üye olarak kabul eden 19 yaşındaki örgüt, Hong Kong'da önemli bir protesto varlığı veya organizatörü oldu. CHRF yaptığı açıklamada, "Bir yılı aşkın bir süredir hükümet, pandemiyi sürekli olarak CHRF ve diğer grupların gösteri başvurularını reddetmek için bir neden olarak kullandı. Her üye grup baskı gördü ve sivil toplum eşi görülmemiş zorluklarla karşı karşıya kaldı" dedi. 

KAPANMAYA RAĞMEN PEŞİNİ BIRAKMAYACAK

Dağılma, polis şefinin, CHRF'nin izin almasına ve yetkililerden 13 aylık yasanın geriye dönük olaylarda uygulanmayacağına dair defalarca güvence vermesine rağmen, CHRF tarafından düzenlenen geçmişteki mitinglerin ulusal güvenlik yasasını ihlal etmiş olabileceğini öne sürmesinden birkaç gün sonra geldi.

Polis, Nisan ayından bu yana CHRF'nin mali durumunu araştırıyor ve South China Morning Post, hükümete bağlı bir kaynağa atıfta bulunarak, polisin, dağılmasından bağımsız olarak grubu takip etmeye devam edeceğini söyledi.

CHRF’den yapılan açıklamada, "Dünyanın Hong Kong'u görmesini sağlayan, ışığın karanlıkta parlamasına izin veren ve insanların kalplerine demokrasi ve özgürlük tohumlarını eken son yirmi yılda onlarla birlikte yürüdükleri için Hong Kong halkına teşekkür ederiz” denildi. 

CHRF'nin dağılması, Hong Kong'un en büyük öğretmenler sendikasının da dağılacağını açıklamasından birkaç gün sonra geldi. Sivil toplum örgütleri ve gruplar, yetkililerin muhalif veya Pekin karşıtı duygular olarak yorumlanabilecek her şeyi yıkmaya devam ettiği şehirde artan siyasi baskı altında.
 

 (Guardian)

Yorumlar (0)
20
açık