Suudi Arabistan şaşırtmıyor: Sosyal medya paylaşımlarına 45 yıl hapis cezası 

Son yıllarda, kadınların yalnız başına araç kullanabilmesi gibi ‘özgürlük hamleleri’yle sık sık gündeme Suudi Arabistan'daki bir mahkeme, bir kadını sosyal medyayı "kamu düzenini ihlal" amacıyla kullanmaktan 45 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Dünya 31.08.2022, 13:13
Suudi Arabistan şaşırtmıyor: Sosyal medya paylaşımlarına 45 yıl hapis cezası 

Washington merkezli Democracy for the Arab World Now (DAWN) tarafından elde edilen belgelere göre, Nurah bint Saeed al-Qahtani, Suudi İhtisas Ceza Mahkemesi tarafından "internet kullanarak (Suudi) sosyal dokuyu bozmak" ve "sosyal medyayı kullanarak kamu düzenini ihlal etmek" suçlamalarından 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

DAWN'ın Körfez Bölgesi Direktörü Abdullah Alaoudh, Suudi Arabistanlı yetkililerin Al-Qahtani'yi "sadece görüşlerini paylaştığı" için hapse attığını söyledi. Ancak yaşı ve gözaltı koşulları hakkında çok az şey biliniyor.

‘YASAL REFORMLARLA ÇELİŞİYOR’

Qahtani'nin mahkumiyeti, iki çocuk annesi olan Salma al-Shehab'ın muhalifleri ve aktivistleri Twitter'da takip edip retweetlediği için 35 yıl hapis cezasına çarptırılmasından haftalar sonra geldi. Shehab'ın cezası, Suudi Arabistanlı bir kadın hakları savunucusuna verilen en uzun ceza. Pazartesi günü, 30'dan fazla hak grubundan oluşan bir ittifak, uluslararası toplumu Riyad'a Shehab'ı serbest bırakması için baskı yapmaya çağırdı.

Korkunç tutuklamanın, yetkililerin kadın hakları ve yasal reformlar da dahil olmak üzere insan hakları konusundaki söylemleriyle "barışçıl ifadeleri suç haline getirmek için baskıcı yasaların kullanılması" ile çeliştiğini söylediler. (Mirror) 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu