Trump ABD tarihine geçti: İkinci kez suçlu bulundu 

Geçtiğimiz hafta ABD’yi adeta kaosa sürükleyen Başkan Donald Trump, temsililer meclisi tarafından suçlu bulundu. Şimdi top ABD Senato’sunda, Başkan görevini devretmesine günler kala koltuğundan olabilir. İşte detaylar…

Dünya 14.01.2021, 09:34
Trump ABD tarihine geçti: İkinci kez suçlu bulundu 

Azil maddesinin kabul edilmesi, Trump döneminde ikinci kez gerçekleşiyor. 

Bir başkanın iki kere suçlu bulunması ise ABD tarihinde bir ilk. 

Geçen hafta isyancıların kongre binasına zarar vermesinin ardından bir düzine Trump yanlısı olan cumhuriyetçi vekil, demokratlara katılarak başkanın görevinden azledilmesinin önünü açtı.

YETERLİ SAYIDA OY TOPLANDI

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ı ayaklanmayı kışkırtmakla suçladı ve başkanın "hepimizin sevdiği ulus için açık ve mevcut bir tehlike" olduğunu söyledi. 

Mecliste nihai oylama 232’ye 197 olarak gerçekleştirdi. Bu rakam, Başkan Trump’ın azledilme yolunu açabilecek bir miktar.

EN ERKEN 19 OCAK’TA BAŞLAYACAK

Meclis, Çarşamba günkü oylamadan sonra görevden alma maddesini derhal Senato'ya iletmeye hazırdı. 

Ancak Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell'in ofisi, Senato'yu 19 Ocak'tan önce yeniden toplamayacağını söyledi, bu da Trump'ın görevden alma davasının Joe Biden’ın başkanlığının ilk günlerinde başlayacağı anlamına geliyordu. 

Trump için sonuçlar, görevden erken ayrılmayı içermeyecek olsa da, Senato davası tamamen sembolik olmayacak ve karar Senato’dan geçerse, Trump bir daha kamu görevi yapamayacak.

(Guardian)
Çeviri: İsmail Cömert

Yorumlar (0)
16
açık