Türünün ilk örneği! Yarı dişi, yarı erkek

İngiltere'de, bir sopa böceğinin yarı erkek ve yarı dişi olduğu gözlemlendi. Uzmanlar, böceğin türünün ilk örneği olduğunu açıkladı.

Dünya 18.02.2022, 14:27 18.02.2022, 14:36
Türünün ilk örneği! Yarı dişi, yarı erkek

İngiltere'de Doğa Tarihi Müzesi'nden uzmanlar tarafından gözlemlenen ve evcil hayvan olarak bakılan 'Charlie' adındaki sopa böceğinin deri değiştirdikten sonra gerçek renklerini göstererek bir dişinin parlak yeşil gövdesine ve bir erkeğin kahverengi kanatlarına sahip olduğu görüldü.

YARISI ERKEK YARISI DİŞİ

Bilim insanları, böceğin bu nitelikleri taşıyan ilk sopa böceği olduğunu belirtti ve 'ginandromorfizm' tespiti yapıldı. 'Hermafrodit' olarak bilinen çift cinsiyetli canlılarda ikilik cinsel organlarla sınırlı ama bu canlılarda vücudun tamamı, bir tarafı erkek, diğer tarafı dişi olmak üzere ikiye ayrılmış gibi görünüyor.

Gelişmenin ardından böceğin sahibi Lauren Garfield, evcil hayvanını bilimsel araştırma için Londra'daki müzeye bağışladı.

Bir 'Diapherodes gigantea' olan Charlie, aslında Garfield'ın Waldringfield'daki evinde beslediği ve yetiştirdiği diğer sopa böcekleriyle benzer özellikler gösteriyor.

Sopa böcekleri birkaç kez deri değiştiriyor; Charlie'nin sırrı, derisini değiştirdiğinde fark edilmeye başladı.

Garfield, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Genellikle sopa böceklerine bağlanmam ama Charlie farklı" şeklinde açıklamalarda bulundu.

ÖTENAZİ YAPILACAK

Garfield, oğlunun çok heyecanlı olduğunu ve arkadaşlarına göstermek için böceği okula götürdüğünü söyledi.
Müzenin Yaşam Bilimleri bölümünden Judith Marshall, Charlie hakkında, "Bu özellikle etkileyici bir örnek. Bacak ve vücut boyutunda oldukça standart bir yetişkin dişi gibi görünse de, sağ tarafında yetişkin bir erkeğin uzun kanatlarına sahip" ifadelerini kullandı.
Fakat böceğin bu niteliğinin uzun yıllar görünür kılınması için Charlie'ye ötenazi yapılacağı belirtildi. Zira sopa böceklerinin öldükten sonra buruşarak renklerini kaybettikleri aktarıldı.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu