‘Uçak düşürme davası’ndan beraat etmişti: Yıllar sonra vurularak öldürüldü

Kanada polisi, 1985 yılında Hindistan Havayolları uçağının bombalanmasından beraat eden bir kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Dünya 15.07.2022, 16:58 15.07.2022, 16:59
‘Uçak düşürme davası’ndan beraat etmişti: Yıllar sonra vurularak öldürüldü

Ripudaman Singh Malik, ülkenin Surrey kentinde arabasında vurularak öldürüldü ve polis yakınlarda yanmış bir araç buldu. Polis, Malik'in öldürülmesinin ardındaki nedeni belirlemek için hala çalıştıklarını söyledi.

Malik, 329 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgisi olduğunu reddetti. İki sene süren bir davanın ardından, Sih işadamı Malik ve ortak sanık Ajaib Singh Bagri, iki bombalamayla ilgili toplu cinayet ve komplo suçlamalarından 2005 yılında beraat etti. Bagri ve Malik, bombaları uçağa yerleştirmekle suçlanıyordu.

EN ÖLÜMCÜLÜ

Hindistan'ın 1984'te Sih dininin en kutsal tapınağı olan Altın Tapınak’a yönelik ölümcül saldırısına misilleme olarak Kanada merkezli Sihler tarafından gerçekleştirildiğine inanılan bombalamalar, Kanada'nın en ölümcül terör saldırısı olmaya devam ediyor.

Hindistan Havayolları’nın Kanada'dan Hindistan'a giden 182 sefer sayılı uçuşu 23 Haziran 1985'te İrlanda kıyılarında patladı ve gemideki 329 kişinin hepsi hayatını kaybetti. Aynı zamanda, Japonya'da ikinci bir bomba erken patladı ve iki bagaj görevlisini öldürdü. (BBC) 

Yorumlar (0)
19
açık