Uçaktaki herkes hayatını kaybetmişti: ABD’den kasıt iddiası 

ABD basınında çıkan haberlere göre, uçuş verileri Mart ayında düşen China Eastern Havayolları uçağının kasıtlı olarak düşürüldüğünü gösteriyor.

Dünya 18.05.2022, 16:00
Uçaktaki herkes hayatını kaybetmişti: ABD’den kasıt iddiası 

ABD'li yetkililer tarafından yapılan bir ön değerlendirmeye dayandırılan raporlara göre, müfettişler şimdiye kadar jette herhangi bir mekanik veya teknik arıza bulamadılar. Boeing 737-800 düştüğünde güney Çin şehirleri Kunming ve Guangzhou arasında uçuyordu.

‘UÇAK SÖYLENENİ YAPTI’

Kazada uçakta bulunan 132 yolcu ve mürettebatın tamamı hayatını kaybetti. Raporu ilk bildiren Wall Street Journal'a göre, ABD yetkililerinin kazanın nedenine ilişkin ön değerlendirmesini bilen bir kişiye atıfta bulunarak, "Uçak, kokpitteki biri tarafından söyleneni yaptı" dedi. 

Rapora göre, kaza mahallinden kurtarılan uçağın "kara kutu" uçuş kayıt cihazlarından birinden elde edilen veriler, kontrollere yapılan girdilerin uçağı neredeyse dikey bir dalışa ittiğini öne sürdü. ABD'li yetkililere atıfta bulunan ABC News, kazanın kasıtlı bir eylemden kaynaklandığına inanıldığını da bildirdi.

YORUM YOK

Reuters'e göre, kazayı inceleyen müfettişler, teknik bir arıza olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmaksızın, kazayı uçuş mürettebatı tarafından kasıtlı bir eylemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını inceliyorlar. China Eastern Havayolları daha önce uçaktaki üç pilotun nitelikli ve sağlıklarının iyi olduğunu söylemişti. Havayolu ayrıca Wall Street Journal'a pilotlardan herhangi birinin mali sıkıntı içinde olduğuna dair bir belirti olmadığını söyledi.

Çin devlet medyası Global Times'ın Çarşamba günü bildirdiğine göre, müfettişler hala uçuş verilerini ve kazadan kaynaklanan enkazı analiz etme sürecinde. Washington'daki Çin Büyükelçiliği, ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB) ve uçak üreticisi Boeing, Birleşmiş Milletler Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından belirlenen yönergeler nedeniyle Wall Street Journal'ın raporu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. (BBC) 
 

Yorumlar (0)
26
açık