Ukrayna savaşında son durum: Putin Donbas'a odaklandı 

Rus birliklerinin çeşitli yönlerden işgal ettiği Ukrayna'ya karşı üç ay süren tam ölçekli savaşta, çatışmanın mevcut aşamasının odak noktası yeniden Rusya'nın 8 yıldır Ukrayna ile savaştığı yer olan Donbas’a döndü. İşte detaylar… 

Dünya 29.05.2022, 22:03
Ukrayna savaşında son durum: Putin Donbas'a odaklandı 

Vladimir Putin'in Donbas'taki hedeflerine tam olarak ne kadar ulaştığı, Ukrayna'nın diğer bölgelerine tekrardan nasıl girilip girilmeyeceğini belirleyebilir. Sürdürülen kayıpların seviyesi de bir rol oynayacaktır.

KRİTİK OTEL

Geçen hafta, Donbas Valisi Serhiy Haidai'nin Rusya'nın şehre saldırmak için 10 bin asker ve fazladan 2 bin 500 parça ekipman taahhüt ettiğini söylediği Sievierodonetsk şehri üzerinde durulmuştu. Günlerce süren acımasız bombardımanlardan sonra, Rusların şehrin eteklerinde bulunan bir oteli kontrol ettiğine dair haberler var. Rusya Sievierodonetsk'i alırsa, tüm Luhansk bölgesini kontrol edecek ve Donetsk'in hâlâ kontrol etmediği kısımlarına odaklanmasını artırabilir.

BAŞKENTTE HAYAT NORMALLEŞİYOR

Ukrayna başkentinde hayat normalleşiyor. Ara sıra hava saldırısı sirenleri ve sokaklarda silahlı adamlar savaşı hatırlatıyor, ancak kafeler ve opera salonları yeniden açıldı ve sokağa çıkma yasağı 23.00'a ertelendi. Ruslar Nisan ayının başında bölgeden geri çekildiğinden beri, bölgedeki tehditler ciddi şekilde azaldı ve savaşın ilk haftalarında başlayan banliyölerden gelen patlamalar tekrarlanmadı.

Bununla birlikte, Rus yayın kuruluşu Meduza, geçen hafta Kremlin bağlantılı kaynakların Putin'in henüz Kiev'den vazgeçmediğini ve Donbas savaşı sona erdiğinde yeni bir saldırı başlatabileceğini iddia etti.

HARKOV’DA TEHLİKE DEVAM EDİYOR 

Kiev'de olduğu gibi, Ruslar savaşın ilk günlerinde ülkenin ikinci en büyük şehrine saldırmaya başladı ve başkentte olduğu gibi beklenmedik bir şekilde güçlü bir direnişle karşılaştılar. Son haftalarda Ukrayna kuvvetleri Rusları daha da geri itti, ancak Kiev'in aksine işgalciler hala şehrin çok yakınındalar. Yerel makamlara göre, geçen Perşembe günü, şehir sınırları içindeki alanlar iki hafta içinde ilk kez bombalandı ve 9 sivil hayatını kaybetti.

Askeri komutanlar, Harkov’da yeni bir ilerleme belirtisi olmadığını söylüyorlar, ancak Ruslar, başka yerlerde olduğu gibi sınıra kadar geri çekilme planları olmadan, tuttukları mevzileri sıkıca kazıyorlar. (Guardian) 

Yorumlar (0)
23
açık