Ukraynalı mülteciler ABD’nin kapılarını açmasını bekliyor 

Meksika başkentinin doğusunda bekleyen yüzlerce Ukraynalı mülteci, yakıcı güneşin altında büyük çadırlarda ABD hükümetinin kendilerine gelebileceklerini söylemesini bekliyor.

Dünya 04.05.2022, 17:48
Ukraynalı mülteciler ABD’nin kapılarını açmasını bekliyor 

Sadece bir haftadır açık olan kampa her gün 50 ila 100 kişi geliyor. Bazıları, kendilerine artık kabul edilmeyeceklerinin söylendiği Tijuana'daki ABD sınırına çoktan gitti. Diğerleri Mexico City veya Cancún'daki havalimanlarına, Avrupa'dan bilet bulabilecekleri yerlere gitti.

‘VERİLEN SÖZ TUTULMUYOR’

Kampı kurmak için Meksika hükümetiyle işbirliği yapan sivil toplum kuruluşu United with Ukraine'nin kurucularından Anastasiya Polo, "ABD hükümetinden daha hızlı işlem yapmasını istiyoruz" dedi ve bir haftalık sürenin ardından oradaki mültecilerin hiçbirinin “işlemlerin sonuna yaklaşmış bile olmadığını” söyledi. Polo, ABD hükümet yetkililerinin kendisine insanları incelemenin bir hafta süreceğine dair söz verdiğini söyledi. 

BM’nin mülteciler ajansına göre, Rusya'nın 24 Şubat'ta küçük komşusunu işgal etmesinden bu yana çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 5,5 milyon Ukraynalı ülkesinden kaçtı. (Guardian) 
 

Yorumlar (0)
22
açık