Yeni Zelanda ‘ırkçı’ uygulamasına son veriyor

Yeni Zelanda’dan yapılan açıklamada, yerli Maori topluluğunu uzun süredir kızdıran bir bakım politikası olan risk altındaki çocukları ailelerinden alma uygulamasını durdurulacağı belirtildi.

Dünya 29.09.2021, 13:22
Yeni Zelanda ‘ırkçı’ uygulamasına son veriyor

Maori'lerin uygulamanın bir sömürge mirası olduğu yönündeki eleştirilerine rağmen, zarar gördüğü düşünülen çocuklar on yıllardır devlet bakımına alınıyordu. Yerel olarak canlandırma olarak bilinen süreçte alınan çocukların büyük çoğunluğu Maori'ydi.

BAKAN: SON ÇARE

Basında çocuk bakanlığının yeni doğan bir bebeği hastanede annesinden almaya çalıştığı yönündeki haberlerin ardından 2019'da binlerce Maori protesto için sokaklara döküldü.

Çocuk Bakanı Kelvin Davis yaptığı açıklamada, hükümetin çocuk bakımı ve koruma sisteminin nasıl düzeltileceği konusunda bakanlık danışma kurulunun tüm tavsiyelerini kabul ettiğini söyledi. Bakanlığa, çocukların uzaklaştırılmasının yalnızca son çare olarak kullanılması gerektiği söylenmişti.

Davis yaptığı açıklamada, "Bu rapor, bildiğimiz gibi yükselişleri sona erdirecek" dedi ve gelecekteki çabaların toplum öncülüğünde önlenmeye odaklanılacağını da sözlerine ekledi.

'ÇALINMIŞ NESİL'

Bakanlığın internet sitesinde yer alan belgelere göre, 2019-2020 döneminde yaklaşık yüzde 60'ı Maori olan bin 334 çocuk devlet bakımına girdi. Maoriler, devlet korumasına alınan çocukları Yeni Zelanda'nın "çalınmış nesli" olarak adlandırıyor ve resmi bir asimilasyon politikası altında ailelerinden zorla alınan yerli Avustralyalılara atıfta bulunuyor.

Kadın hakları ve sosyal adalet konularında küresel bir şahsiyet olarak görülen Başbakan Jacinda Ardern, 2018'de ülkenin gençlerin devlet bakımındaki istismarına ilişkin bir Kraliyet Soruşturma Komisyonu başlattı ve ülkenin "karanlıkla" yüzleşmesi gerektiğini söyledi. 

Soruşturma Aralık ayında, 1960'lardan 2000'lerin başlarına kadar inanç temelli ve devlet bakım kurumlarında çeyrek milyona yakın çocuk, genç ve savunmasız yetişkinin fiziksel ve cinsel istismara uğradığını ortaya koydu. 

Reuters

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu