Yeni Zelanda’dan market saldırısından sonra kritik terör yasası

Ülke, en kalabalık Auckland şehrinde bir süpermarkette yedi kişinin bıçaklanıp yaralanmasının ardından ortaya çıkan yasal boşluğa karşı terör saldırılarına hazırlıkları yasaklayan yeni bir güvenlik yasasını kabul etti.

Dünya 30.09.2021, 15:00
Yeni Zelanda’dan market saldırısından sonra kritik terör yasası

Adalet Bakanı Kris Faafoi, bir e-postada "Terörün doğası değişti. Dünya genelinde daha büyük organize gruplardan ziyade daha fazla yalnız aktör var" dedi ve ‘’Tedbir, Yeni Zelanda'nın güvenlik yasalarını diğer çoğu ülke ile uyumlu hale getiriyor’’ diye ekledi.

IŞİD VİDEOLARINA RAĞMEN TERÖR CEZASI ALMAMIŞTI

Yeni yasa, polise terör eylemlerinin planlanmasını ve hazırlanmasını önleme çabalarında izinsiz giriş, arama ve gözetleme yetkisi verir ve bu amaçlarla silah veya savaş eğitimi vermeyi suç sayar.

Auckland saldırganı 32 yaşındaki Sri Lanka uyruklu Aathil Mohamed Samsudeen'di ve saldırıdan birkaç dakika sonra polis tarafından vurularak öldürüldü. Eylemci, yaklaşık üç yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılmıştı. 

Başbakan Jacinda Ardern, Samsudeen'in saldırıyı başlatmak için militan grup IŞİD'den ilham aldığını söyledi. 2020'de, bir av bıçağı satın aldıktan ve elinde IŞİD videolarının bulunduğu tespit edildikten sonra yetkililer onu terörle suçlamaya çalıştılar ancak başarısız oldular. 

Kaynak: Reuters

Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu