Yetişkin nüfusunun yüzde 80’ini aşılayan İsrail’de günlük vaka rekoru kırıldı

İsrail, okullar yeniden açılmaya hazırlanırken, bulaşıcılığı yüksek Delta varyantının neden olduğu bir artışın ortasında, yaklaşık 11 bin yeni enfeksiyonla günlük en yüksek corona virüs vakası sayısını kaydetti.

Dünya 01.09.2021, 14:06
Yetişkin nüfusunun yüzde 80’ini aşılayan İsrail’de günlük vaka rekoru kırıldı

10 bin 947 teyit edilmiş vakaya rağmen İsrail, aşı oranlarını artırmaya çalışırken okul sistemini tamamen açma planlarını sürdürüyor. Selefi Benjamin Netanyahu tarafından uygulanan karantina döngüsünü eleştiren Başbakan Naftali Bennett, artışın aşılama ve maske gibi koruyucu önlemlerle kontrol edilebileceğini savundu.

AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLATAN İLK ÜLKELERDEN

İsrail'in 9,3 milyon sakininin yaklaşık yüzde 60'ı, yetişkinlerin yüzde 80'i iki kez aşı aldı. Aralık ayında İsrail, ulusal bir aşı kampanyası başlatan ilk ülkelerden biri oldu. Günlük enfeksiyonları bir damlaya indirdi ve Haziran ayına kadar neredeyse tüm pandemik kısıtlamalar kaldırıldı.

O zamandan beri, kapalı alanlarda maske takma, toplanma kısıtlamaları ve belirli tesislere giriş için aşı kanıtı sunma ihtiyacı da dahil olmak üzere çeşitli önlemler yeniden getirildi.

Bennett, destekleyici üçüncü doz programının kullanıma sunulmasının, özellikle hastaneye yatışlardaki artışı kısıtlayarak sonuçlar gösterdiğini söyledi.

Guardian

Yorumlar (0)
22
açık