Yunanistan'ın Türkiye şikayeti bitmek bilmiyor! Yeni adres Fransa

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna ile görüşmesinde Ankara yönetimini şikayet ettiği ortaya çıktı. İkili görüşmede, Yunanistan'ın egemenliğine tehdit vurgusu üzerinden üzerinden Türkiye işaret edildi.

Dünya 30.07.2022, 11:37 30.07.2022, 13:54
Yunanistan'ın Türkiye şikayeti bitmek bilmiyor! Yeni adres Fransa

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna ile Paris'te görüştü. İki ülke bakanlarının Doğu Akdeniz'deki gelişmeler başta olmak üzere, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Batı Afrika'daki son durumu ele aldığı açıklandı.

İkili görüşmenin ardından iki bakan basın açıklaması için kameraların karşısındaydı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, yaptığı açıklamada, Avrupa dayanışmasının öneminin altını çizerek, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna’ya “Türk söyleminin tırmanması ve bölgeyi istikrarsızlaştıran eylemler” ile Doğu Akdeniz’deki durum hakkında bilgi verdiğini aktardı.

Dendias, buna yanıt olarak, Fransa Dışişleri Bakanı’nın “Gelişmeleri yakından izleyeceğiz ve gerçekten sizin tarafınızda olacağımızdan emin olabilirsiniz.” dediğini açıkladı.

YUNANİSTAN'IN EGEMENLİĞİNE YÖNELİK TEHDİT VURGUSU

Colonna, Yunanistan ile müttefik ve dost bir ülke olduklarına ve egemenliğine yönelik tehditlere karşı dayanışma içinde olacağına dair açık ifadelerde bulundu. Fransız bakan, Yunan mevkidaşının kendisini, “bölgedeki son gelişmeler, Yunanistan’ın egemenliğine yönelik tehditler ve bazı ortaklarımızın endişe yaratıcı açıklamaları” konusunda bilgilendirdiğini söyledi. Yunan basını, burada Türkiye’yi işaret ettiklerini öne sürdü.

Göreve başladıktan sonra Paris’teki ilk görüşmelerinde Fransız Dışişleri Bakanı ile yaptığı ortak açıklamalarda Nikos Dendias, Fransa’ya “arkasını dönmeden her zaman Yunanistan’ın yanında olduğunu” söyleyerek teşekkür etti ve Fransız silahları sayesinde Yunanistan’ın caydırıcı gücünün her türlü düşmana karşı etkisini artırdığını savundu.

Dendias, Yunanistan ve Fransa arasındaki savunma iş birliğine de dikkat çekerken, “Yunanistan aynı zamanda bizim için büyük bir ortaktır. Yakın zamanda modern “Belharra” fırkateynlerini almaya karar verdik. Fransız Rafales’leri zaten Yunanistan semalarında uçuyor. Fransa sayesinde Yunanistan’ın caydırıcı gücü artıyor.” dedi.
 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu