Yunanistan insanlık suçunun araştırılmasına izin veriyor: Göçmenlerin geri itilmesi suçlamaları soruşturulacak

Komşu Yunanistan’dan yapılan açıklamada, Brüksel'in suçlamaların incelenmesi için baskı yapmasından bir gün sonra, bazı yetkililerinin göçmenleri yasadışı bir şekilde sınıra geri ittiği yönündeki haberleri araştıracağı belirtildi.

Dünya 09.10.2021, 10:22 09.10.2021, 10:49
Yunanistan insanlık suçunun araştırılmasına izin veriyor: Göçmenlerin geri itilmesi suçlamaları soruşturulacak

Birkaç Avrupa medya kuruluşu bu hafta Yunan ve Hırvat yetkililerin göçmenleri yasadışı ve bazen de şiddetle geri püskürttüklerini bildirdi. 

ULUSLARARASI HUKUKUN TAM TERSİ UYGULANIYOR

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi yaptığı açıklamada, AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson'a iddiaların araştırılacağını söylediğini söyledi. Lüksemburg'da düzenlenen bir AB toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, "Her iddia yargı ve iç denetimimiz tarafından soruşturulur" dedi. 

Johansson daha önce Hırvatistan'ın suçlamaları soruşturacağına söz verdiğini ve Yunanistan'a da aynı şeyi yapması gerektiğini açıkça belirttiğini söyledi ve AB ülkelerinin bloğun dış sınırlarını korumaları gerektiğini, ancak aynı zamanda değerleri, hukukun üstünlüğünü ve temel hakları da savunmaları gerektiğini belirtti. 

Uluslararası hukuka göre, göçmenlerin sığınma talep etme hakları vardır ve potansiyel sığınmacıları hayatlarının veya esenliklerinin tehlikede olabileceği yerlere geri göndermeleri yasak. (Reuters)
 

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu