‘Zengin ülkeler iklim felaketi yaşayan ülkelere tazminat ödemeli’ 

Haftalardır sel felaketiyle boğuşan Pakistan'ın İklim Değişikliği Bakanı Sherry Rehman, iklim çöküşünden sorumlu olan zengin ülkelerin, iklim krizinin sorunlarıyla baş etmeye çalışan ülkelere tazminat ödemesi gerektiğini söylüyor. 

Dünya 04.09.2022, 20:00 04.09.2022, 19:12
‘Zengin ülkeler iklim felaketi yaşayan ülkelere tazminat ödemeli’ 

Pakistan'ın üçte biri, haftalarca benzeri görülmemiş muson yağmurlarının yağmasının ardından sel suları altında kaldı ve bin 200 kişi hayatını kaybetti. İklim Bakanı Sherry Rehman, Guardian'a verdiği röportajda, Pakistan gibi ülkeleri vuran iklim felaketleri göz önüne alındığında, küresel emisyon hedeflerinin ve tazminatların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

‘TAHMİN EDİLENDEN DAHA HIZLI’

Daha önce Pakistan'ın ABD büyükelçisi olarak görev yapan 61 yaşındaki eski gazeteci, senatör ve diplomat Rehman, “Küresel ısınma, dünyanın karşı karşıya olduğu varoluşsal bir krizdir ve Pakistan’ın etkisi neredeyse sıfır. Dünyanın karbon ayak izine çok az katkıda bulunan ülkelere o kadar az tazminatla o kadar çok kayıp ve hasar var ki, yapılan pazarlık işe yaramıyor. Hedefleri sıfırlamak için çok baskı yapmamız gerekiyor çünkü iklim değişikliği sahada tahmin edilenden çok daha hızlı, bu çok açık” dedi. 

‘MAHSULÜN YÜZDE 90’I YOK OLDU’

Rehman, devasa bir alanın 200'den fazla köprü ve neredeyse 5 bin kilometrelik telekom hattının çökmesi veya hasar görmesiyle sular altında kaldığını söyledi. Felaketten en az 33 milyon insan etkilendi ve yetkililerin önümüzdeki hafta hasar araştırmalarını tamamlamasının ardından bu rakamın artması bekleniyor. Ayrıca, ülkenin gıdasının yarısını üreten Sindh bölgesinde mahsulün yüzde 90'ı mahvoldu. Bütün köyler ve tarım alanları yok oldu.

Ana sebebi, bazı kasabaların Ağustos ayında normalden yüzde 500 ila 700 daha fazla yağış almasıyla eşi benzeri görülmemiş amansız sağanak yağışlar. Geniş arazi parçaları hala sekiz ila suyun altında, bu da erzak vermeyi veya çadır kurmayı son derece zorlaştırıyor. 

‘ANTROPOSEN ÇAĞI’

Rehman, "Bütün alan ufuksuz bir okyanusa benziyor. Daha önce böyle bir şey görülmedi. İnsanların bunların doğal afetler olduğunu söylediğini duyduğumda irkiliyorum. Bu tam olarak antroposen çağıdır: bunlar insan yapımı felaketlerdir” dedi. (Guardian) 

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu