İsviçre bankası Credit Suisse'de bulunan ve politikacılara, suç örgütü liderlerine ve istihbaratçılara ait onlarca hesap yayınlandı. Banka hesabı ifşa olanlar arasında eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in eski eşi de bulunuyor.

Kısa adı OCCRP olan Organized Crime and Corruption Reporting Project (Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi) dünyanın çeşitli ülkelerinden gazetecilerin oluşturduğu bir platform. OCCRP, uzun çabalardan sonra İsviçre bankalarındaki 18 bin hesap bilgilerini ele geçirdi.

Söz konusu 100 milyar dolarlık hesaplarla ilgili  açıklamanın platform tarafından açıklanacağı bildirildi. Söz konusu hesaplar arasında dünyanın çeşitli ülkelerinden işadamı ve politikacıların bulunduğu belirtiliyor.

163 GAZETECİ ÜZERİNDE ÇALIŞTI

İlk olarak Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin ele geçirdiği bilgiler ABD'li New York Times, İngiliz Guardian, Fransız Le Monde’un da dahil olduğu dünya çapında 46 medya kuruluşunun ortak çalışmasıyla yayına hazırlandı. Çalışmada 163 gazeteci yer aldı.

OCCRP’nin kurucu ortağı Paul Radu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Koşullar ne olursa olsun, işlerini her zamanki gibi sürdürebilen suçluları ve yolsuz politikacıları çok sık gördüm, çünkü haksız kazançlarının güvende tutulacağından eminler. Soruşturmamız, bu insanların suçlarına rağmen, demokrasilerin dünyanın her yerindeki insanların zararına olan düzenlemeleri nasıl aklayabildiğini ortaya koyuyor” dedi.

AJANLAR, DİKTATÖRLER, UYUŞTURUCU BARONLARI…

Bankalarda hesapları bulunanlar arasında Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek’in yönetimi sırasında istihbarat teşkilatı başkanı olan Ömer Süleyman, eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Tokayev’in eski eşi Nadejda Tokayeva, Sırp uyuşturucu baronu Darko Saric gibi isimler bulunuyor. Ürdün Kralı 2. Abdullah ve eşi de bankada hesapları olanlar arasında.

BANKADAN AÇIKLAMA

Credit Suisse dün konu ile ilgili yaptığı kısa açıklamada açıklamada, hakkında yapılan suçlamaları “güçlü bir şekilde reddettiğini” belirtti.

Banka açıklamasında, söz konusu hesapların bazılarının 1940’lara kadar uzandığını belirterek bu konulara ilişkin hesapların bağlam dışında, kısmi, yanlış veya seçici bilgilere dayanarak belgelerde yer aldığını belirtti. Banka söz konusu hesapların yaklaşık yüzde 90’ının kapatıldığını veya kapatılmak üzere olduğunu söyledi.

İsviçre banka müşterilerini koruyan katı gizlilik yasaları nedeniyle dünyada suçluların para aktarımı yaptığı en önemli ülkelerden biri.

TÜRKİYE’DEN VAR MI?

OCCRP’nin açıklayacağı 18 bin hesap arasında Türk ismin olup olmadığı bilinmiyor. Ancak kısa süre içerisinde bu isimlerin deşifre edileceği belirtiliyor.