Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Edirne Belediyesi tarafından etkinlik düzenleniyor. Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşecek etkinlikte şair ve senarist Süheyla Taşçıer katılacak.

8 Mart Çarşamba günü saat 20.00'de düzenlenecek etkinlikte sanatçı Süheyla Taşçıer önce şiirlerini seslendirecek ardından senaristliğini yaptığı Bacıyan-I Rum (Anadolu Bacıları) isimli belgeselin gösterimi yapılacak. 

Etkinliğe tüm vatandaşlar ücretsiz olarak katılabilecek.

'Saatleri Ayarlama Enstitüsü' tiyatroya geliyor 'Saatleri Ayarlama Enstitüsü' tiyatroya geliyor

BACIYAN-I RUM’UN KONUSU

Bacıyan-ı Rum (Anadolu Bacıları), yaklaşık 850 yıl önce Anadolu’da kurulan ilk kadın teşkilatıdır. Yaşanmış acılar; ödenen bedeller, kadının sosyal yaşamda ne denli etkin olduğunu gösterir ve üretimleriyle Anadolu’nun yeni bir uygarlığa beşiklik etmesinde etken olur. Güzellik, asalet, akıl ile birleşen iyi eğitimli oluşları, ata binme, silah kullanma, savaşabilme gibi özeliklerin yanı sıra, yardım severlik ve eşlerine her alanda yardımcı olmaları, her şeyden önce hayat arkadaşlığını yan yana sürdürmeleri, erkeği ile eşit haklara sahip olabilmeleri, Bacıyan-ı Rum kadınlarının en büyük özelliğidir. 
Türk insanın sıkıntılılarını hafifletmiş, zorluklarını erkekleriyle birlikte omuzlamışlardır. Türk toplumunun ezilmesini, yok olmasını engellemekle kalmamış, gelişip kökleşmesini sağlamışlardır. 13. yüzyılda bugünkü modern kadının temelini atmıştır, Anadolu’da Bacıyan-ı Rum kadınları.

Polemik Haber