CHP'li Gürer: “Eğitim gibi özel dershane işi de karışık”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığı’na yönelttiği yazılı soru önergesiyle 7 yıl önce tamamı kapatılan dershanelerin akıbetini sordu. 

Eğitim 21.08.2021, 10:57
CHP'li Gürer: “Eğitim gibi özel dershane işi de karışık”

14 Mart 2014 tarihi itibariyle 3 bin 530 özel dershaneden 1618’inin başka bir özel eğitim kurumuna dönüştürüldüğünü açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, 1912 dershanenin ise kapatıldığını bildirdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığına yönelttiği yazılı önergesinde,  ülkemizde 7 yıl önce dershaneler kapatıldığını anımsatarak, “Bu süreçte faaliyetine son verilen dershane sayısı kaçtır?“Özel ders”, “Ders evleri”, “Etüt merkezleri” vb. adlarla açılan yerler ruhsat alarak mı faaliyette bulunmaktadır? Ülke çapında bu durumda bulunan özel eğitim kursu sayısı kaçtır?” şeklinde sorular yöneltti. 

Gürer’in önergesine Milli Eğitim Bakanlığı’ndan verilen yanıtta 14 Mart 2014 tarihi itibariyle 3 bin 530 özel dershaneden 1618’inin başka bir özem eğitim kurumuna dönüştürüldüğünü açıkladı.

Açıklamada, başka bir özel eğitim kurumuna dönüştürülmeyen 1912 dershanenin ise faaliyetlerine son verildiği ifade edildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca özel öğretim kurumları mevzuatı kapsamında Bakanlıklarınca iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilen ve “Özel ders”, “Ders evleri” ve “Etüt merkezleri” adları ile faaliyette bulunan kurum bulunmadığına dikkat çekildi.

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise soru önergesine Milli Eğitim Bakanlığı’ndan verilen yanıtta, ülkemizde sanki özel etüt merkezi, özel ders veren merkezler yokmuş gibi ifadeler kullanılmasını eleştirdi. 

ETÜD MERKEZLERİ KİMDEN İZİN ALIYOR 

Özellikle büyükşehirlerde   etüt merkezi adı ile eğitim veren yerlere rastlandığını ve öğrencilerin ciddi ücretler karşılığında bu merkezlere giderek eğitim aldığını belirten Gürer, “Milli Eğitim Bakanlığı, ülkemizde sanki böyle bir gerçek yokmuş gibi ‘Bakanlığın ruhsat verdiği etüt merkezi yok’ açıklaması yapması düşündürücüdür. Herkesin bildiğini, gördüğünü  Bakanlık görmüyor mu? Bakanlık ruhsat vermediyse  bu alanda bir boşluk olduğu görülüyor. Dershaneler kapandıktan sonra farklı adlarla ders vermeye devam eden  birimler oluştu. Okul dışında farklı derslerde öğrenciye eğitim veren, sınava hazırlayan yerler MEB’in kontrolünde değil mi? ” diye sordu. 

Yorumlar (0)
19
açık