CHP’li Gökçen: Kayyum Rektör İstemiyoruz!

Tepkiler çığ gibi: Kayyum Rektör İstemiyoruz CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan son rektör atamasına tepki gösterdi. Gökçen, "AKP Genel Başkanı, AKP milletvekili adayı olma vasfını liyakatin ve bilimin önünde tutmuş olacak ki Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör atadı. Kayyum Rektör İstemiyoruz ” dedi.

Eğitim 02.01.2021, 15:20 02.01.2021, 15:20
CHP’li Gökçen: Kayyum Rektör İstemiyoruz!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 5 üniversitenin rektörü değişti. 

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan ve daha önce AK Parti'den milletvekili adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu'ya öğrencilerden ve siyasetten tepki yağdı. 

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına tepki gösteren isimlerden biri oldu. 

“TÜM ÜNİVERSİTELERDEN KAYYUMLARI DEF EDECEĞİZ”

Gökçe Gökçen tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Boğaziçi Üniversitesi, en başarılı öğrencilerin kabul edildiği; köklü, kendine özgü gelenekleri ve kültürü olan, uluslararası alanda tanınan, Türkiye’nin gurur duyduğu bir üniversite. AKP Genel Başkanı Türkiye’nin sorunlarını çözmek yerine güzel olan her şeyi, bu ülkenin köklü kurumlarını yok etmek istediğini bir kez daha gördük. AKP Genel Başkanı, AKP milletvekili adayı olma vasfını liyakatin ve bilimin önünde tutmuş olacak ki Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör atadı. Kayyum Rektör İstemiyoruz. Binlerce öğrencinin, akademik personelin ve üniversitenin bileşenlerinin ne istediği gözardı edilerek Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum atandı. Biz Türkiye’nin köklü kurumlarıyla güçlendiği, bilim ürettiği, başarılı öğrenci ve üniversiteleriyle bilindiği bir gelecek hayal ediyoruz. Sözümüz olsun AKP Genel Başkanı, bu şımarık güç gösterilerinizi tarihe gömeceğiz. YÖK’ü kaldıracağız. Rektörlük seçimlerini geri getireceğiz. Üniversitenin tüm bileşenlerini demokratik süreçlere katacağız. Köklü kurumlarımız bilim ve liyakatle anılacak. Türkiye, akademinin hızla özgürleşmesiyle konuşulacak. Boğaziçi Üniversitesi’nden ve tüm üniversitelerden kayyumları def edeceğiz.” 

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu