Kırtasiyede fiyatlar uçtu

Okulların açılmasına az bir süre kalması veli ve öğrencilerin kırtasiye alış-veriş telaşını arttırdı. Ancak ekonomideki kötü gidişat kırtasiye ürünlerini de vururken fiyatlar aldı başını gidiyor. CHHP'li Sevda Erdan Kılıç “Enflasyon ve hayat pahalılığı hızla artarken, veliler okulların açılacağı günü kara kara düşünmeye başladı" dedi.

Eğitim 29.08.2022, 09:02 29.08.2022, 09:54
Kırtasiyede fiyatlar uçtu

Enflasyon ve hayat pahalılığı hızla arttığı bu günlerde veliler okulların açılacağı günü kara kara düşünmeye başladı.

Kırtasiyede yüzde 8 ve yüzde 18 olarak uygulanan KDV'nin yüzde 1'e düşürülerek enflasyon altında ezilen velilerin rahatlatılması isteniyor. KDV halen kırtasiye ürünlerinde yüzde 18, defter, kalem, silgi gibi malzemelerde ise yüzde 8 olarak uygulanıyor.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç da Meclis'e sunduğu yasa teklifi ile kırtasiye ürünlerinde yüzde 8 ve yüzde 18 olarak uygulanan KDV'nin yüzde 1'e indirilmesini istedi.

MASRAFLAR BÜYÜYOR

18 milyon öğrenci velisinin okullar açılırken yeni masraflarla karşı karşıya olduğunu belirten Kılıç, “Enflasyon ve hayat pahalılığı hızla artarken, veliler okulların açılacağı günü kara kara düşünmeye başladı. Okul kitapları ücretsiz olarak verilse de her öğrenci için okula başlamanın büyük maliyeti var” dedi.


CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç

ARTIŞ YÜZDE 300

Sevda Erdan Kılıç, okul giderlerinde yüzde 80 ile yüzde 300 arasında değişen oranlarda artış yaşandığını kaydetti. Kılıç, “80 sayfalık defter 5 liradan 20 liraya çıktı. Kurşun kalem bir liraydı 4 lira oldu. 12'li sulu boya takımı 20 liradan 30 liraya yükseldi. Geçen yıl 400 liraya dolan okul çantası için bu yıl 1.000 lira oldu” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
16
açık